Předchozí
1 z 5
Další

Marian PáleníkZdroj: Petr Berounský

Cestu k přírodě jsem nemusel nacházet. Vychovávali mě tak od mala. V roce 1969 jsem byl Vlčetem, bohužel jsem nestihl postoupit do Skauta, než byl rozpuštěn. To mne provázelo i na základní škole, kde jsem byl členem Tisu, později rovněž rozpuštěného.

Marian PáleníkZdroj: M. Miková
Angažovat v ochraně přírody jsem se začal v polovině 80. let, kdy jsem se na vysoké škole nachomýtl k zakládání místní buňky hnutí Brontosaurus. Tím jsem si mimochodem vyrobil kaňku v CV, protože hnutí Brontosaurus bylo oficiálně součástí svazu mládeže, aby se vyhnulo osudu Skauta nebo Tisu.

Z krás Podkrušnohoří a Středohoří.Zdroj: archiv Mariana Páleníka
Nejhorší z hlediska ekologie pro mne je, že je ochrana přírody chápána jako brzda pokroku. Zatímco padesát let starý dům je chráněn jako „historická“ památka, kde nelze pomalu ani vyměnit stará okna, mizejícím druhům se posměšně říká „broučci a kytičky“. Nejde jen o to, že bez těch broučků a kytiček bychom nemohli existovat, natož prosperovat, ale také o to, že jsou součástí našeho národního bohatství.

Z krás Podkrušnohoří a Středohoří.Zdroj: archiv Mariana Páleníka
Za svůj nejlepší počin považuji v soukromí svou osmiměsíční dceru Lauru, ale počin ekologický, přiznám se, že jsem o tom takto nikdy nepřemýšlel. Asi bych zvolil nápad na konání obecního referenda v Libouchci o otevření dalšího kamenolomu v CHKO České středohoří. Bylo, pokud vím, první svého druhu v ČR a díky práci desítek dobrovolníků z Přátel přírody skončilo fenomenálním úspěchem. Účastnilo se ho 74 procent voličů, z nichž 99,6 procenta hlasovalo proti těžbě! I za to jsem pak obdržel cenu Niky pro nejlepšího pracovníka ekologického hnutí v ČR.

Z krás Podkrušnohoří a Středohoří.Zdroj: archiv Mariana Páleníka
Přátelé přírody, obecně prospěšná společnost, které jsem ředitelem, sponzory nemají. Prakticky veškeré naše příjmy tvoří příspěvky našich členů. Pokud jde o ně, poslední roky se jich k nám přidává zhruba padesát ročně. Stále se držíme svých dvou základních témat: ochrany volné krajiny Podkrušnohoří před zastavěním plechovými halami. S výjimkou Nuphara se nám zatím už 12 let daří. Stejně jako v případě volné řeky Labe od Střekova dolů, kde se dosud nepostavila žádná nová přehrada, ač se o to vodohospodářská lobby usilovně snaží skoro třicet let. Do budoucna chci vytrvat v úsilí.