Předchozí
1 z 6
Další

Michal DunajZdroj: archiv Michala Dunaje

Podíváme-li se na trend ve výstavbě větrníků, křivka stále roste. V Česku je uhlí na ústupu a mělo by se v budoucnu více využívat kombinace jádra a obnovitelných zdrojů. Větrníky jsem stavěl v letech 2016 až 2018, poté se výroba přesunula do Thajska. Osobně jsem se s kolegou Jirkou Kovaříkem podílel na stavbě třiceti elektráren.

Michal DunajZdroj: archiv Michala Dunaje

Důležitým aspektem je v této profesi důraz na pečlivost, kterou Němci vyžadují. Bylo potřeba být fyzicky i psychicky připravený a nic nepodceňovat. Samozřejmostí je perfektní zdravotní stav, opatrnost a nebát se výšek.

Michal DunajZdroj: archiv Michala Dunaje

Pokud by měl vypíchnout, kolik času pracovně strávil v zahraničí a kolik doma, tak to bylo v poměru 70 ku 30 včetně dovolené. I proto musí ocenit zlatou trpělivost své ženy Jany.

Michal DunajZdroj: archiv Michala Dunaje

Severozápadní Čechy jsou pro stavbu větrníků ideální. Za Krušnými horami ve směru na Chemnitz, Lipsko, Magdeburg či Berlín je vidět samá nížina. Lze zde využít potenciál severozápadního mořského proudění.

Michal DunajZdroj: archiv Michala Dunaje

Michal se také podílel na stavbě nejvyšší větrné elektrárny na světě, což je s 246 metry světový rekord. „Měli jsme jednu výhodu, že už jsme měli know-how a věděli, co se po nás požaduje. To, že jsme se v Gaildorfu oba podíleli na stavbě nejvyšší větrné elektrárny, jsem se přitom dozvěděl později. Na projektu, který byl financován 7,15 miliony Eur z prostředků ekologického inovačního programu, jsme se pěkně nadřeli. Dílo bylo zajímavé v tom, že fungovalo na principu větru a přečerpávání vody. Pocity jsou proto z mé strany různé. Na jedné straně jsme tomu obětovali sociální odloučení od rodiny a život v pracovní izolaci. Na druhé straně se vám něco takového může podařit snad jednou za život a já jsem rád, že jsem mohl být u toho.“

Michal DunajZdroj: archiv Michala Dunaje

A domů se opravdu těšil. Jako rodák z Brné na Ústecku oceňuje krásné okolí města, rozhodně by neměnil. „Máme zde vše, co člověk potřebuje ke spokojenému životu. Jsem velmi rád, že se v Brné proměnila místní loděnice tak, že ve volném čase nabízí místo k relaxaci a odpočinku. Je možné si tam zajít na pivo a pohovořit s přáteli. Děti zde najdou také příjemné vyžití. Poslední dobou je vidět pokrok i v našem městě, vnímám ho jako snahu o tzv. znovuzrození. Pokud budu nutně potřebovat do velkoměsta, tak stačí vyjet směr Drážďany. Je to krásný výlet a za 45 minut jsem na místě."