Předchozí
1 z 5
Další

Minikoně.Zdroj: soukromý archiv

Časem jsme objevili všechna kouzla a přednosti minikoní, takže z našich životů téměř úplně vytlačili velké jezdecké koně. Mají skvělou povahu, spoustu možností využití a pokud jim propadnete jako my, stane se práce s nimi životním stylem. První miniaturní koně jsme s manželem pořídili v roce 2009. O moderních trendech a původech jsme neměli ani tušení. O rok později přišel první plemenný hřebec a 2012 první klisna jako prvopočátek vlastního chovu. Od té doby jsme se seznámili s desítkami chovatelů po celém světě. Hodně cestujeme a pořád se učíme, snažíme se držet krok s celosvětovými trendy a studiem rodokmenů zvyšovat kvalitu chovaných jedinců.

Minikoně.Zdroj: soukromý archiv

Práce je v základu stejná jako u velkých koní. Každý den je třeba zajistit krmení, vodu a dost pohybu. V pravidelných intervalech pak vyžadují péči podkováře a veterináře. Navíc se snažíme, aby žádný z minísků nebyl sám. V březnu se začínají rodit hříbata, kterých letos čekáme osm. Díky kamerovému systému pak můžeme online sledovat dění v porodních boxech. Často v souvislosti s připouštěním cestujeme až do Belgie či Francie. Letos byla plánovaná účast na dvou tuzemských a osmi zahraničních výstavách s celkem 12 koňmi. Ta je bohužel v ohrožení vzhledem k aktuální situaci u nás i ve světě…

Minikoně.Zdroj: soukromý archiv

První úspěchy jsme získávali v ČR s vlastními koňmi zakoupenými ovšem v zahraničí. Postupně jsem získala desítky titulů ve skokových a zručnostních disciplínách všeho druhu, začala jsem se věnovat vozatajství, stala se několikrát vicemistryní Evropy a získala řadu dalších ocenění.

Minikoně.Zdroj: soukromý archiv

Minikůň dokáže dělat vše, co velký kůň, kromě nesení jezdce. Výborně skáče a nebojí se překonávat rozličné děsivé překážky. Pokud ho zapřáhnete do vozíku, užijete si krásné vyjížďky do přírody. Jsou skvělými partnery pro nejmenší děti, pro které je snazší a bezpečnější čistit a obstarávat koníka, se kterým si mohou koukat z očí do očí. Navíc jsou často používáni jako terapeutičtí ve zdravotnických zařízeních. Náhodní kolemjdoucí se u nás často chodí pomazlit krom koní i s dalšími zvířaty – ovcemi, kozami, lamami a velbloudem.

Minikoně.Zdroj: soukromý archiv

Já jsem se narodila v Teplicích, do Ústí jsem se pak přestěhovala za tehdejším přítelem, nyní už manželem. Ten sem přišel za prací z Ostravy. Oba se tu ale cítíme doma a pokud by někdy nastala chvíle, že bychom se museli nebo chtěli se zvířaty stěhovat, určitě bychom na Ústecku zůstali.