Předchozí
1 z 5
Další

Ivana Radimecká

První služba pod hlavičkou White Light vznikla v roce 1993. Byla určena pro léčbu lidí se závislostmi. V té době byly čtyři roky po změně společenských poměrů a pořád ještě převládal zaběhnutý postup ve vztahu k lidem, kteří měli problém se závislostmi. Tito lidé podstupovali psychiatrickou léčbu. Za totalitního režimu to byla zpravidla léčba nařízená.

Ivana Radimecká

My jsme měli možnost podívat se s manželem, jak to funguje ve světě. Tam nás oslovila myšlenka terapeutické komunity. Tento model jsme se učili ve Švýcarsku a napadlo nás ho zavést tady. Postupně jsme vytvořili dalších sedm typů služeb od primární prevence, přes ambulantní a pobytovou léčbu po další programy pro lidi, kteří užívají drogy. Můj manžel je nyní odborný ředitel White Light.

Ivana Radimecká

Teď působíme v Ústí nad Labem, v Mukařově, v Teplicích a Rumburku. Tady v ústeckém Vaňově je sídlo organizace. Dále tu máme ambulantní a pobytovou následnou péči. Na ambulantní léčbu chodí zejména lidé, kteří třeba nemohou jít s ohledem na práci nebo rodinu na 8 až 10 měsíců do naší terapeutické komunity v Mukařově. V takovém případě jde zpravidla o lehčí formu závislosti a dá se to ještě zvládnout ambulantně. Také tady máme byt pro sedm lidí, kteří přicházejí po léčbě. Mohou tu být až rok za menší nájemné, aby pro ně nebyl přechod do reálného života tak prudký.

Ivana Radimecká

Řešíme problémy se všemi závislostmi včetně drog, alkoholu, léků, ale i s hazardním hraním, sázením, sledováním počítačů či telefonů. Pokud to neumí lidé sami ukočírovat, tak mohou přijít k nám.

Ivana Radimecká

Většina závislostních problémů dříve vadí rodině a okolí, než závislému člověku, který má pocit, že to má pod kontrolou. Proto nás často oslovují rodinní příslušníci. Pokud naši klienti dokončí celou léčbu, což trvá 8 až 10 měsíců, tak je úspěšnost vysoká. Máme i kontaktní centra a terénní programy v Teplicích a v Rumburku. Tam dostanou uživatelé drog jenom nejzákladnější péči. Dlouho psychiatrie tvrdila, že závislost je nevyléčitelná choroba a jedinou alternativou je totální abstinence. Není to v rigidním modelu, že když byl člověk jednou závislý, už si nemůže dát nikdy skleničku vína nebo pivo. Někdo se naučí zacházet s alkoholem i po léčbě. Problém je, že to tak není vždy a pro všechny.