Vybrat správnou matraci pro novorozence není jednoduchý úkol. Měla by být tužší, vzdušná a vyrobená z materiálů, které nevyvolávají alergické reakce. Vyplývá to z vyjádření Milana Obida, jednatele společnosti MPO matrace.

Výběr matrací je pestrý.
Respekt je vždy důležitý. Platí to i u dětských matrací

Rodiče by měli preferovat bio kvalitu a přírodní materiály. Alergiím lze předcházet také pratelným potahem. Ten je navíc šikovným pomocníkem v situacích, kdy se dítěti v postýlce stane nehoda. Pro tyto případy se hodí i potah s prodyšnou, ale pro tekutiny nepropustnou vrstvou. Tekutina se díky ní do matrace nevsákne, a ta může stále „dýchat“.

Podle čeho vybírat matraci pro nejmenší děti?

Zdroj: Youtube

Důležité je dále to, aby matrace měla dobré odvětrávání a odváděla vlhkost. To zamezí vzniku a šíření plísní a bakterií.

V Babyle v Českých Budějovicích dostanete vše, co pro miminko potřebujete.
Matrace pro miminko? K dostání je s kokosem, pohankou a dalšími materiály

Matrace pro miminka by měla být nízká. Není totiž tolik zatěžována. Vhodná výška je nejméně sedm centimetrů, ideálních je pak deset centimetrů a více. Rodiče by také měli správně naměřit rozměry kolébky či postýlky, aby v prostoru pro spaní nevznikla kvůli menší matraci mezera. Dítě do ní může strčit ruku nebo nohu a poranit se.

Na kvalitní matraci se nevyplatí šetřit.Na kvalitní matraci se nevyplatí šetřit.Zdroj: Shutterstock

Matrace a monitoring dechu

„Rodiče mají o své děti přirozeně strach a často používají monitoring dechu. Matrace nesmí rušit jeho signál, aby přístroj fungoval bezvadně,“ řekl Deníku Obid.

Jméno pro svého potomka si dobře promyslete.
Pepa už pátou generaci. Jména pro potomky mají v rodinách silnou tradici

Společnost dále doporučuje vybírat pro kojence a novorozence pevnou a tuhou matraci, která jim umožňuje volný pohyb. Měkké matrace pro ně mohou být dokonce nebezpečné. Dítě se do nich zaboří a ocitne se v nevhodné fyziologické poloze. Nedostatečnou oporu pak nahrazuje svalovým napětím. Podle společnosti navíc vhodná matrace působí i jako prevence syndromu náhlého úmrtí.

Medard není časté jméno, ale pranostiku s jeho jménem znají snad všichni.
Hledáte křestní jméno pro novorozence? Inspirujte se pranostikami

Pečlivý výběr je důležitý i pro starší děti

„Často od zákazníků slýchávám větu: Vždyť je to jen pro dítě. To je ale špatně. Na kvalitní matraci se nevyplatí šetřit,“ řekl Obid s tím, že kvalitní matrace je důležitá pro vývoj a růst těla novorozenců. To samé však platí také o výrobku, na němž budou spát i jako starší a dospívající.

Projekt Miminka a maminky.Projekt Miminka a maminky.Zdroj: Deník/Jan Lakomý„Bude sloužit několik let a bude mít vliv nejen na vývoj těla, ale i na ten duševní. Neodpočatý člověk se špatně soustředí a samozřejmě se to může odrazit také na školních výsledcích,“ uvedl Milan Obid.