Namísto toho, aby si ČSSD volební vítězství v kraji užila, už od počátku kolem sebe vytváří image rozhádaného spolku mariášníků, ale i rafinované strany, které jde jen o moc, vliv a peníze.

Potvrzuje to i páteční ultimativní požadavek ČSSD směrem ke komunistům. Tak neatraktivní nabídku by přijal jen politický zoufalec. A sociální demokraté to vědí. Mohou se tak v klidu a bez obav vrátit k původní variantě prosazované silnými vlivnými křídly uvnitř strany už od počátku. Na koaliční cestu s ODS.

Možná, kdyby ji nepřerušil Jiří Paroubek, mohla oranžovomodrá vláda kraje být zpečetěna už dávno. Epizody s vyřazením „levicového“ lídra ČSSD Jaroslava Foldyny z týmu koaličních vyjednavačů, diktát z Vysočiny od Miloše Zemana, že s ODS NE!, ale ani Paroubkův rozkaz „svému“ Petru Bendovi v čele ústeckokrajské ČSSD, že s ODS NE! a Foldyna zpátky do týmu, nemohly hrát zásadní roli. Paroubek jen na chvíli zásnuby s ODS překazil.

Na otázku, proč je radní z ODS pro sociální demokraty přijatelnější než radní z KSČM se vynořují jen zamlžené odpovědi. Narozdíl od zbytku České republiky, kde se koalice transpareně rýsovaly a noví sociálnědemokratičtí hejtmané už sedí v čele krajů, ústeckokrajská ČSSD jedná netransparentně a neprůhledně. Znamená to, že ČSSD v celé zemi má jiný program, než ČSSD v Ústeckém kraji?

Po zdejším trapném „koalování“ občan nemůže mít jistotu, že nejde jen o kšefty a cesty od koryt ke korytům.