To si dnes asi myslí někteří z lidí, kteří se pohybovali kolem vyšetřování údajně zmanipulovaných konkurzů na severu Čech. Jsou známé jako kauza soudce Berky. Zpočátku kauza vypadala skvěle. Státní zástupce s pěkným knírem informoval o šokujícím odhalení konkurzní soudcovsko – podnikatelské mafie. Co z toho dnes zůstalo?

Velké rozpaky. Nelze vyloučit, že se bude identifikováno něco dílčích pochybení u některých z obžalovaných, ať nedbalostní či úmyslné. To se dozvíme v den, kdy v Táboře bude vynášet předseda senátu rozsudek – v době, kdy se čtenáři vrátí z letních dovolených.

Mám pocit, že kauza připomíná nafouknutý balón. Vyšetřovatelé měli velké oči. Kdo ví jaká bude skutečnost.

Svědčí o tom varovný signál z roku 2007. Vrchní soud v Olomouci tehdy rozhodl, že táborský předseda senátu krajského soudu Jiří Bernát, který měl tehdy na starosti kauzu údajně zmanipulovaných konkurzů kolem ústeckého soudce Jiřího Berky, nebyl v kauze podjatý.

Námitku pro podjatost podala státní zástupkyně Daniela Smetanová. Reagovala tím na rozhovor, který jsem uskutečnil s předsedou senátu Bernátem.

Renomovaný služebně nejstarší soudce v ČR zpochybňoval věrohodnost některých předložených důkazů v kauze Berka a kritizoval lajdácký postup vyšetřovatelů. Proto byl Bernát Vrchním státním zastupitelstvím v Praze označen za podjatého.

Bylo to poprvé, kdy soudce byl státním zástupcem označen za podjatého, ačkoliv nedělal nic jiného, než svou práci, a dovolil si veřejně zpochybnit práci obžaloby a vyšetřovatelů. Není to něčeho signálem?

Dnes je soudce Bernát již v důchodu, protože je mu přes sedmdesát let. Nastoupil na jeho místo náhradník předseda senátu Zdeněk Kučera. Po prázdninách vynese rozsudek. Nikdo mu to nezávidí. Těžko nalézt v současnosti u českých soudů rozporuplnější kauzu.