1. START – autobusové zastávky. Autobusy do Ústí n/L a směr Telnice, Děčín a Teplice jezdí a jezdit budou. Objednává je totiž a současně platí Ústecký kraj, nikoliv Chlumec. A to je dobrá zpráva.

2. V sousedním areálu bývalého statku uvidíme již třetím rokem pod širým nebem „uskladněné“ tvárnice. Je jich skoro 100 000, prý na výstavbu domů pro „příjmově vymezené kategorie obyvatel“. Cena je 8 mil. Kč a soud řeší čí jsou? Obec tvárnice nezaplatila, jejich dodavatel obec žaloval a výsledkem je exekuce na majetek obce. Rozhodne soud.

3. Jdeme po chodníku Ústeckou a Stradovskou ulicí směr 3. etapa. Ve zprávě kontrolního výboru z dubna 2009 čteme: „V období mezi 16. 3. 2007 – 11. 1. 2008 zaplatila obec za rekonstrukce chodníků a akci Horka více než 10 mil. Kč.“ To je hezké, ale díry ve spodní části Zalužanské, před poštou a jinde vidíme každý den a mnoho let.

4. Zastavíme se na konci školního hřiště (mezi ulicemi Stradovská a Nad školou). Ještě letos na jaře zde byly lavičky a dřevěné prolézačky. Ty zmizely a zůstala zde díra.

5. Od zrušeného dětského koutku vidíme novou výstavbu 7 bytových domů (1998 – 2003) s obecními byty. Dobrý počin s využitím státní dotace a čtyř hypotečních úvěrů dal obci tolik potřebné nájemní byty. Pokud obec nesplní podmínky dotace, bude muset dotační prostředky vrátit i s příslušným penále. A bude je moci splnit, když jsou tyto domy nyní pod správou soudního exekutora? Nájemníci uhradili požadované zálohy, do jejich vlastnictví však mohou být byty převedeny až po splacení úvěru a příslušných úroků. Bude na to obec mít? … Procházíme nad školním hřištěm směrem ke kulturnímu domu.

6. V kulturním domě kulturu nehledejte. Rok má sice 365 dní, ale kulturní akce zaberou jen několik hodin v roce, pak pár plesů pro Chlumečáky (díky za ně místním organizacím) a maturitní plesy pro ústecké školy. Přes zalepené výlohy a poničenou fasádu více nevidíme, ale víme, že „náš“ kulturák letos slaví 30 let a mnozí z nás pamatují jeho výstavbu (1975-1980). Co vidíme teď?

7. Přístavba kina (levá část budovy s pivnicí v patře) a samotný KD možná obec získá do svého majetku. Snad ale o ně nepřijdeme v další exekuci, ke které mohou vést žaloby od věřitelů. Například za opravy výtluků na komunikacích po zimní sezoně 2008/2009 obec dluží 748 403 Kč. Od kulturního domu putujeme dál směrem ke kostelu. Cestou hledáme opravené výtluky a přicházíme ke zdravotnímu středisku.

8. O budovu zdravotního střediska sice letos obec přišla v exekuci, ale za to je nyní nástupním místem nové atrakce. Je to „světelná stezka“ na Horku.

9. Chlumec je první obec na zeměkouli, která zavedla osvětlení do volné přírody – na Horku. Dokonce v době, kdy obec dluží, kam se podívá a do základní školy zatéká. Za tuto černou a zbytečnou stavbu obec zaplatila 588 000 Kč. Také byste si dovolili něco postavit na cizím pozemku, bez stavebního povolení, jen několik metrů od stavebního úřadu a poslat za to obci fakturu?

10.  Lavičky pod lampami na Horce využívá mládež jako místo k popíjení alkoholu, rozbíjení lahví a odhazování odpadků. To se děje i jinde v Chlumci, např. na školním hřišti nebo u zdravotního střediska. Kde je obecní policie? V automobilu projíždí obcí, zatímco se vykrádají garáže, zahradní chatky a na školním hřišti se hromadí odpadky. To z auta samozřejmě není vidět.

11. Z Horky jdeme kolem jubilejního pomníku „U lva“ k novému chlumeckému rybníku. Přicházíme nevhod – na obecním rybníku se totiž podniká, a to tak, že obec z toho skoro nic nemá. Rybník obec pronajala na 20 let ! za 50 tis. Kč ročně ! – tento 1 mil. Kč, byl již obci zaplacen v prosinci 2008. Přístup veřejnosti k vodní ploše je omezený a komerční rybolov je pro místní chlumecké rybáře cenově nedostupný.

12. Od rybníka se vracíme vzhlednou a upravenou obcí. Paneláky, které si nájemníci za své peníze opravili, zdobí předzahrádky. Chlumec je hezká obec, ale čí zásluhou hlavně? Současná (základní) podoba Chlumce je daná především výstavbou sídlišť v 70. a 80. letech, kdy byly do užívání předány také škola, školky, dům služeb, KD, hasičská zbrojnice, byla založena zeleň a v rámci rekultivace po těžbě uhlí vznikl i chlumecký rybník. Přicházíme na náměstí, které nám slouží od roku 1984. Je zde příjemně. Původní dlažba z 80. let stále drží. O zeleň a čistotu v obci dobře pečují veřejně prospěšní zaměstnanci.

13. Procházíme kolem budovy obecního úřadu, o kterou letos obec přišla v exekuci a nyní nově platí nájem cca 70 000 Kč měsíčně. Nedaleko, na frekventovaném místě při dolním vstupu na náměstí, nás vystraší informační tabule obce. To, že je tabule minimálně 13 let v dezolátním stavu a neaktuální, nevypovídá ani o vztahu k návštěvníkům obce nic dobrého. Potřebný chodník do Stradova stále není, z fondů EU dosud obec nezískala ani korunu a slibovaný market u autobusových zastávek také není…

I takový Chlumec je nejen před volbami a není důvod předstírat, že ne. Zato je ale důvod a možnost prostřednictvím voleb situaci změnit, zlepšit. A jsme u cíle …

Jak volby dopadnou, nevíme, ale jednu věc vím naprosto bezpečně, pokud dopadnou tak jako před 4 lety, kdy např. 1877 voličů (54%) k volbám vůbec nešlo a byli zvoleni lidé, kteří obec zadlužením poškodili, tak si to, co jsme viděli před chvílí na procházce Chlumcem, bohužel zasloužíme. Zasloužíme?

Petr Maxa, Chlumec