Spácháš nedopatřením anebo dokonce naprosto prozíravě trestný čin? Pohoda. Stačí uplatnit metodu „stolečku prostři se“.

Ale kdepak, vážení, na nějaké úplatky vůbec nenarážím, to by bylo fakt laciné – a dnes, kdy se zdražuje kdeco, byste mne s takovým brakem poslali k šípku…

Pokud ale tu pohádku znáte důvěrněji, tak víte, že celý trik spočíval v kouzelném ubrousku. A to je klíč k současnému štěstí Ústečanů. Ten ubrus!!

Takže ode dneška - když se na vás policista, pokladní, finanz-amt anebo nejvyšší státní návladní obrátí se zdánlivě legitimní otázkou, co to děláte – stačí prostě odpovědět: „Jogurt je bílý a některé ubrusy mají modré kostky“ – A je posekáno. Zbytek za vás a na své náklady vyřeší Město. Vám stačí jen bránit se trapné logice odzbrojující nestydatostí.

To se nás snaží otcové města naučit nejen oranžovo-modrým mileneckým klobásem upečeným přímo na radnici, ale třeba i sanačním domem (nebo co to je) těch pár metrů od ní. V městě „modrých kostek na ubrusu“ je totiž (vedle řady dalších zázraků) také naprosto normální, že když potřebuji „vyšalovat“ propadající se stavební jámu na barák, který ještě 12. listopadu nemá stavební povolení - postavím rovnou dvě až tři patra z betonu. Logiku to nemá, ale jogurt je bílý.

Jaroslav Achab Haidler, ředitel Činoherního studia