„Kazí masy," píše o románu Paní Bovaryová.

Romány vznikají dál, ale čtou se méně. A nové české se nerodí: Lustig i Škvorecký nežijí, Kundera je Francouz.

Lidé hledají v knihách napětí, kdepak Tolstoj! Proto na vlně severské detektivky vedle Larssona a Jungstedtové kraluje Jo Nesbo. Až v koutku se krčí Kačírková.

Čtena je i fantasy. Další kniha Terryho Pratchetta z řady Úžasná zeměplocha „Šňupec" je skvělá humorná fantasy. Američan George R. R.Martin je tu s „Hrou o trůny." Vyšlo pět dílů tohoto rozsáhlého epického fantasy eposu ze světa připomínajícího temný středověk.

Nejžádanější knížka se jmenuje příznačně: „Všechno je jinak co nám neřekli a důchodech, euru a budoucnosti " od Pikory a Šichtařové. „Jsme zralí na bankrot 17 let," píší ti ekonomové. Politikům vzkazují: „Ještě 17 let si můžete hrát s ekonomikou jako kluci na písečku…a pak už si nebudete mít s čím hrát, ekonomika asi zbankrotuje."

A český knihomol se stává pomalu chráněným druhem, je na vymření. Na knihy mu nezbývá, peníze se mu rychle rozkutálejí za to důležité: jídlo, léky, nájem, dopravu… Má už jediný azyl: knihovnu. Jenže i ta má stále méně peněz na knížky… Bludný kruh? Nejspíš.

Autor je místopředseda Severočeského klubu spisovatelů