Smířlivé vánoční poselství se střídalo se vstřícnými obědy s politiky různých stran, české publikum kvitovalo jeho zásadový postoj ohledně zařazení 21. srpna jako významného Dne památky obětí invaze v roce 1968, kdy vzkázal Kremlu, že pokud bude toto datum zpochybňovat, zváží svoji účast na oslavách 75. výročí konce války v Moskvě.

Nevídané je i jeho symbolické přenechání dubnové cesty do Číny vicepremiéru Janu Hamáčkovi, a to kvůli nedodrženým investičním slibům z čínské strany. Zeman také bez větších průtahů jmenoval šéfem Vrchního soudu v Praze Luboše Dörfla a na uvolněné místo v Ústavním soudu navrhl Senátu Pavla Šámala, který ve zdejším garančním výboru získal jednoznačnou podporu. Hlava státu bleskurychle zareagovala i na nové informace o své kandidátce na ochránkyni veřejných práv Heleně Válkové. Její nominaci včera stáhla.

Jenže Miloš Zeman si nemůže pomoct a jako nikdo z nás svůj stín nepřekročí. Místo Válkové totiž předloží sněmovně Stanislava Křečka (81), bývalého zástupce ombudsmanky Anny Šabatové. Přitom dolní komora loni dvakrát z mnoha důvodů odmítla Zemanův návrh, aby v této funkci pokračoval. Křečkova nominace se tak jeví jen jako nezávazné žertování se sněmovnou a čekání na druhé kolo volby. Pokud by poslanci chtěli Zemanovi vypálit rybník, stačí zvolit hned napoprvé jednoho ze senátních kandidátů, Jana Matyse nebo Víta Alexandera Schorma.