Lidi vzpomínají rádi a retro je zajímalo vždycky. Stačí sledovat, jak poslední dobou přibývá fanoušků facebookové stránky Retro Ústecko. Objevují se tu fotografie „nádherného Ústí“ sto let i více staré, stejně jako snímky z dob totalitních.

O to víc pak lidé v diskusích nadávají na současnou pouliční neučesanost, reklamní smog, nevzhledné nové domy, nepořádek. Nebo na surovou prázdnost Mírového náměstí, kde stále ještě chybějí květiny, ač jinde jich v posledních letech jinak přibylo opravdu hodně. Nemluvě o nedostavěném domě, zvaném Díra.

Možná by to mělo městské vedení vnímat silněji a ještě na svých zkrašlovacích aktivitách přidat. Inspirovat se klidně může na starých fotografiích. Muzeum jich má plný depozitář.

K čemu jsou nám dlouhodobé sci-fi vize neukotvené v naší minulosti, když pořád jezdíme kolem ošklivých domů po rozmlácených silnicích a necítíme se na ulici, kde chybí zeleň a květiny, dobře.

Prostě a jednoduše, lidé chtějí být na své Ústí hrdí. Obzvlášť, když kvůli válce a čtyřicetiletému vandalismu bolševika přišli o většinu památek na minulost.