Letošní vysoká návštěvnost masopustu v Zubrnicích poukázala v plné míře na problém, se kterým místní bojují desítky let. Přetížení automobilovou dopravou. Přes týden to jsou kamiony, které si po úzké silnici zkracují cestu. Mnohdy se potkají s jiným náklaďákem a tak tak se vyhnou. Horší, když narazí na protijedoucí autobus. Otázka není, zda dojde ke střetu a tragédii, ale kdy se to stane. To se týká celé silnice od Úštěka až do Malého Března a dál.

O víkendu pak turisté ze všech koutů střední Evropy doslova zaplaví obec svými samohyby. Auta stojí všude, kde se dá. Pokud vedení obce nečeká, že dorazí stovky až tisícovka návštěvníků, nemá ani připravenou louku s improvizovanými stáními. To se stalo tuto sobotu právě o masopustu, který vždy patříval k akcím komorním vzhledem k zimnímu období.

Masopust v Zubrnicích
Na zubrnický masopust přijela tisícovka lidí. Dvakrát víc než před covidem

Oba problémy obec a skanzen řeší skoro padesát let. Z toho vyplývá jediné, že na vině jsou státní instituce, za silnici zodpovědné, tedy Ústecký a Liberecký kraj. V případě prvním by za ty roky mohly salámovou metodou vozovku rozšířit, anebo uzavřít před nákladním tranzitem. V případě druhém mohly obci s omezeným rozpočtem přispět na parkovací dům.