Pavlovi Houškovi bylo v lednu 36 let, přesto je v současnosti pátým nejužitečnějším hráčem celé nejvyšší basketbalové soutěže. Jenže v Ústí mu končí na konci sezony dvouletá smlouva a on uvažuje o konci kariéry. „Přijďte se někdy podívat, jak ráno vstávám z postele,“ opakuje poslední dva roky, co se vrátil do Ústí z Děčína. Tvrdí, že ráno vypadá jeho chůze na člověka, který má průkazku ZTP/P. Po ránu si nepřipadá jako vrcholový sportovec, ale jako invalida.

Na začátku sezony nechtěl dělat unáhlené závěry o jeho možném pokračování. Říkal: „Zeptejte se v únoru.“ Prý bude po základní části a on bude vědět víc. Zatím neví…

Podívejme se tedy na jeho statistiky. Houška je s 15,6 body na zápas momentálně 10. nejlepší střelec soutěže (4. mezi českými hráči). Má lepší čísla než na konci skvělého minulého roku!

„Houšmen“ zraje jako víno. Střílí důležité koše, doskakuje, umí najít skvěle své spoluhráče. Je pravým kapitánem a táhne Slunetu nejen na hřišti, ale i v kabině. 

Když Houšku skolila naposledy viróza a on nemohl nastoupit proti Vídni v evropském poháru, Ústí selhalo a do semifinále nepostoupilo.

Jeho předností je také to, že je odchovancem ústeckého basketbalu. Kdo jiný by měl zde předávat dál své zkušenosti? Například dvacetiletý mladík Jan Karlovský je právě od něj může nasávat a využít v dalších sezonách.

Sportovci rádi připomínají pořekadlo, že končit se má na vrcholu. Ale ten Houška už měl. Vyhrál tři tituly s Nymburkem, byl s reprezentací na mistrovství Evropy. Přesto nyní táhne svůj domovský klub Ústí a je více než jen platným hráčem. Stále si ho fanoušci i trenéři vybírají do týmu hvězd v All Stars Game NBL.

Houška určitě nebude hrát dlouho jako Jaromír Jágr hokej, ale letošní sezona by pro něj v Ústí být poslední neměla. Snad si to uvědomí sám, nebo ho Sluneta přesvědčí, aby ještě neodcházel do sportovního důchodu.