Když je lidem nejhůř a pláč by ničemu nepomohl, z bezmoci se začnou smát. Humor je naše nejlepší zbraň. Obzvlášť, jak napsal Bohumil Hrabal, pro Čechy, ty smějící se bestie.

Nejlepším příkladem z poslední doby je satirická fake vizualizace stavby domu s „…až dvě stě parkovacích míst včetně deseti stojanů pro elektromobily. Dále zde vyroste obchodní řetězec Trombola, asijská kuchyně a v neposlední řadě kinosál o kapacitě sedmdesát osob. Hlavním trhákem je venkovní bazén se skokanským můstkem o výšce patnáct metrů,“ řečeno slovy tvůrců Petra Jelínka a Adama Brože, autorů vizualizace.

Recesistická fotomontáž, ilustrující zoufalství lidí z nedostatku parkovacích míst na Doběticích.
Parkovací dům se střešním bazénem pro Dobětice? Jen recese ze zoufalství

Situace v Doběticích je totiž tak zoufalá a místní lidi jsou proti ní tak bezmocní (a nejen oni, třeba i záchranka), že jim prostě nic jiného nezbývá. Problém s parkováním se přitom táhne už minimálně posledních patnáct let. Současné vedení města na tom ale také nese svůj podíl.

Je sice pravda, že stavbu parkovišť neumožnila nerozumná rozhodnutí minulých zastupitelstev, ale ta už mohla být změněna. Hned na začátku aktuálního volebního období. Stejně jako připraveny peníze a stavba parkovišť samotných. Úředníci a politické vedení totiž moc dobře vědí, jak dlouho trvá zákonný proces od nápadu k uvedení do života a mohli to velmi citelně urychlit. Stačilo jenom chtít.