Je to opravdu nutné, nebo si organizátoři hrají jen na akci pro snoby? Ať si každý jde plesat, v čem se cítí dobře a pohodlně, namítají odpůrci dodržování vymezeného oblečení.

V tomto období vydává Deník na svém webu fotografie z maturitních, mysliveckých a dalších plesů. A co na nich někdy vidíte, je opravdu zoufalé. Fialové košile, pánové bez kravat a mnohdy i bez saka. Vytažená košile z kalhot není nic neobvyklého.

Vladimír Mayer je šéfredaktorem Deníku na severu Čech.Zdroj: Karel Pech

K plesu patří ale padnoucí oblek a šaty. Tak proč se na něj pořádně nepřipravit a nevyladit? Kdy jindy máte možnost vytáhnout z šatníku kravatu a oblek? Vysprchovat se, oholit tvář, navonět luxusním parfémem a dámě připnout třpytivý šperk. Jako třešnička na dortu je pak smoking. Prostě šaty dělají člověka, což věděli i hrdinové z filmu Světáci.

Odpůrci dress code tvrdí, že jde o zbytečnou šikanu. Snad každý má soudnost a ví, co se na ples hodí obléct. Proč já bych měl mít přímo smoking, když na pódiu bude křepčit Richard Krajčo v tričku s barevným potiskem? A má cenu ze sebe dělat modelku v prostředí kulturního domu, které připomíná 80. léta a nejdražší jsou v něm předražené záchodky za 11 milionů korun?

9. ples severočeských patriotů
Hvězdy Plesu severočeských patriotů? Kryštof a Jiří Korn, říká pořadatel Zajíček

Určitě je na pořadatelích, aby si vybrali na podobnou akci vhodné interprety. Případně jim domluvili, aby i oni se snažili vhodně obléct. A ano, ústecký kulturák není žádné Rudolfinum, ale organizátoři se vždy snaží udělat příjemné prostředí. Třeba tím, že stoly a židle zahalí do sněhobílých přehozů.

Nebojte se vystoupit z nudy a šedi všedních dní a opravdu se na ples snažte dát do gala. Budete se lépe cítit, a i okolí to ocení. Nyní je jen na organizátorech, aby dodrželi své slovo a nikoho do sálu bez předepsaného dress codu nepustili.