Nečekaně vysokou účast v eurovolbách na Ústecku představuje něco malinko přes dvacet tři procent, v republice kolem osmadvaceti. Je to bída. Člověk měl pocit, že nemá koho volit, málokdo měl co konstruktivního nabídnout. Až na výjimky, ty ale nebyly pro každého, jako například v případě Pirátů, kdy známý aktivista Lukáš Blažej ač získal přes jedenáct tisíc preferenčních hlasů byl ve věku třiadvaceti let prostě pro mnohé příliš mladý a nezkušený. Tak někteří přišli, aby vhodili hlas obskurním spolkům, další extrémistům, jiní recesistům.

Janni VorlíčekZdroj: Deník/Karel PechKaždý, kdo například vhodil do urny svůj hlas, aby podpořil youtuberku Lucii Schejbalovou alias Sejrošku a partu s názvem ANO, vytrollíme Europarlament, tak nejspíš učinil v naději, že zažije pořádný kopec legrace. Zjevně nepochopil, že prioritou těchto lidí jsou především peníze, nikoliv lidi pobavit. O tom svědčí název, který se veze na vlně nechuti k EU a popularitě hnutí ANO 2011, protože velká část lidí, kteří ji volili, tak učinila omylem.

I kdyby slečna Schejbalová nedosáhla kýženého jednoho procenta, aby měla nárok na pokrytí volebních nákladů, raketově tím na Youtube vylítla sledovanost jejího kanálu, naděje na získání odběratelů a tím pádem i na vyšší výdělek. Nemluvě o tom, že popularita v oblasti financí udělá své. Každý, kdo pro ni hlasoval, jen zbytečně promrhal svou šanci pomoci do parlamentu zvolit člověka, který bude dobře hájit zájmy České republiky.

Stejně tak nepochopitelná je nízká volební účast, vzhledem k tomu, že kamkoliv se člověk podívá, může vidět nespokojence s evropskou politikou. Tolik, že by předpokládal účast minimálně osmdesátiprocentní. Patří asi k českému folklóru nezvednout zadek od televize, či z hospodské sesle a pak nadávat na politiku. Lhostejno, zda evropskou, celostátní anebo komunální.

Volební komise v božtěšické hasičárně.
Eurovolby v Ústí lidi příliš netáhly


Řešení je vcelku jednoduché. Dnes je velmi populární první republika. Ta ale, na rozdíl od starého mocnářství rakouského, pod hrozbou trestu kladla svým občanům za zákonnou povinnost chodit k volbám. Určitě by stálo za zvážení, zda by to nepomohlo i dnes. Ruku v ruce by takový zákon měla provázet informační kampaň, že v globalizovaném světě bude pouze demokracie a územní i národnostní sjednocení jedinou záštitou lepších zítřků. Každý problém planety dřív, či později dorazí k našemu prahu.

Nebudeme-li jej řešit společně s ostatními národy, může nás zničit. Prostě, je třeba si uvědomit, že v Bruselu bojujeme za Prahu. I za to zapšklé Ústí, které nejvíc milují ti, co na něj nejhlasitěji nadávají.

Na druhou stranu i seriózní hnutí a politické strany by konečně měly pochopit, že ne každý, kdo se mermomocí hrne do čela, je vhodným kandidátem, který má co nabídnout. Mnozí to dělají s vidinou moci a zisku. Jiní na to prostě nemají rozhled, schopnosti ani vůli dělat kompromisy. Jinými slovy, nemají, co nabídnout, a tak voliči začasté upadají do pasti extrémů a prospěchářů všeho druhu.

Ignorování, či parodování jakýchkoliv voleb ničemu neprospívá. Jen nahrává těm, kdo si z demokracie udělali výnosný kšeft. Dokázat, jak jsme se poučili, partaje, hnutí i voliči, můžeme velmi, velmi brzy. Mílovými kroky se blíží krajské volby a předvolební maratón pro mnohé vlastně začíná už teď.

Na Severní Terase barvám neuteklo tři tisíce duhových běžců
FOTO: Na Severní Terase barvám neuteklo tři tisíce duhových běžců