Ostuda. Jinak nelze nazvat vítězný projekt v participativním rozpočtu Ústí nad Labem. Co to je? Město vyčlení peníze a stanoví podmínky, lidi pošlou své projekty, další o nich hlasují a do vítězných pak město nasype ty vyčleněné peníze. Většinou vyhrávají hřiště a vyhlídky, komunitní zahrádky a další volnočasové záležitosti. Teď naposledy ale vyhrála rekonstrukce ústeckého podchodu v sousedství zbořené České Besedy.

Je fajn, když se lidi aktivně zapojují do řízení města. Například právě přípravou projektů do participativního rozpočtu. V žádném případě by ale neměli suplovat město a jeho úředníky. Jako v případě rekonstrukce podchodu plného nepořádku, rozbitých světel, lejnem pomazaných stěn a podobně. To už měl ústecký magistrát napravit dávno.

Peníze pro participativní rozpočet by měly sloužit především na volnočasové aktivity a zkrášlení ulic, nikoli k nápravě politického a úřednického šlendriánu.

Proto by město mělo podchod opravit z jiné rozpočtové kapitoly a vítězce Michaele Valáškové nabídnout, aby navrhla jiný projekt, který by zaplatil rozpočet participativní.