Procvičovat se ale dá i krevní oběh, což v tomto období velmi aktivně dělá parta lidí z Teplicka okolo Jirky Štábla, Davida Vencla a Milana Stryji.

Scházejí se na pikniku u rybníku na Cínovci. V létě by to nikoho nepřekvapilo, ale v lednu to je pro kolemjdoucí jistě velká atrakce. Není totiž až tak běžné vidět lidi v plavkách a žabkách na břehu rybníku, když se rtuť na stupnici teploměru krčí pod magickou nulou.

Proč to dělají? Podle jednoho z otužilců Jirky Štábla právě proto, aby je nepřekvapila rýma. „Pobyt v ledové vodě vás navíc výborně nakopne. Žilami se prožene zvláštní energie, která se těžko popisuje. Kdo to nevyzkouší, nepochopí to,“ popisuje z vlastní zkušenosti teplický otužilec.

Lékaři tento způsob prevence před chřipkou schvalují. Podle lékařky Lucie Novákové bychom se měli dokonce otužovat několikrát denně. Pro začátek prý postačí potírat se ručníkem smočeným ve studené vodě. Což zní mnohem lépe, než zákeřná kamarádská rada vletět na chvíli pod ledovou sprchu. Takový šok totiž není pro tělo vůbec dobrý.

To, že je důležité přihlížet k dlouhodobému zdraví, potvrzují také tepličtí otužilci z Cínovce. Předpokladem je především dobrý zdravotní stav, v lepším případě prověřený lékařem za pomoci zátěžových testů. Ty ukazují, jak pracuje srdce při námaze. V zimní vodě je totiž lidský bušící stroj hodně namáhán.

Kdo chce tedy začít bojovat proti zimnímu nachlazení otužováním, a má nějaké dlouhodobé zdravotní problémy s oběhovým systémem, měl by se v první řadě poradit s lékařem. Aby pobyt v ledové vodě nebyl tím posledním, co pro tělo člověk udělal.