Zjištění, že má Ústí nad Labem špatnou pověst, nepřekvapí. Co ovšem překvapí, že magistrátní plánovači z odboru strategického rozvoje se na to museli zeptat skoro jedenácti stovek lidí, aby došli ke stejnému výsledku. Ještě si na to připravili dotazník, rozumějte lejstro, aby to měli pěkně černé na bílém a dobře se jim to na úřadu kompostovalo.

close Janni Vorlíček info Zdroj: Deník/Karel Pech zoom_in Oficiálně mají výsledky posloužit při přípravě Strategie rozvoje města Ústí (lejstra) na dalších deset let. Staroslavné královské město Ústí nad Labem za ni zaplatí přes jeden a půl milionu korun. Kolik stálo samotné dotazníkové šetření ví snad jen Bůh, jelikož úřední šiml si tuto informaci sám spočítat nedokázal.

Legrační při tom je, že podobnou Strategii rozvoje města Ústí (zase lejstro) město připravovalo před lety za primátorování Petra Gandaloviče a Jana Kubaty. Tehdy úředníci ze stejného odboru dospěli k úplně stejným výsledkům. Jsou to pravdy Ústečákům obecně známé: místní nesnáší sociálně vyloučená ghetta i jejich obyvatele, nebo že úklid v ulicích stojí za pendrek a většina lidí by se odsud nejraději odstěhovala. Proto úředníci navrhli, ovšemže v dalším lejstru, jak se s těmi negativy tak nějak vypořádat.

Stejně tak tam lze zjistit, co by lidi chtěli: levnější vodu, víc zeleně a parků, rasově čisté obyvatelstvo, nová parkovací místa, a poctivé politiky. Je to sice směs extrémismu, naivismu i sci-fi, přesto se s ní dá pracovat a nezabere to ani těch čtrnáct dní, jako poslední magistrátní dotazování.

Mnohem užitečnější by asi bylo hledat myšlenku, vizi, cíl, které věčně skeptické Ústečáky zvednou ze židlí. Jako lidi v Ostravě. Lhostejno při tom, zda to bude na dlouho, nebo na krátko. Důležitější, že konečně změní pohled na své rodiště k lepšímu. Cokoli jiného bude akorát tak mlácením lidí do hlavy zlatou cihlou, přivázanou k násadě od lopaty.