Okolní obce považují sanovanou skládku v Radešíně u Chuderova za tikající bombu. Není se co divit. Za desítky let sem proudily stovky tun odpadu, které zamořily pitnou vodu. Ta se dodnes nedá pít a to od sanace v roce 1994 a poté po její reklamaci v roce 1997 uplynulo pomalu čtvrt století.

Klidu jim nepřidává ani prohlášení ministerstva životního prostředí a České inspekce téhož, že monitoring skládky skončil v roce 2007. Případně, že je o ní jen záznam v jednom registru, o kterém skoro nikdo neví, že existuje, a samotný záznam je zoufale stručný a neaktuální. To pak stačí, aby pozemek koupil developer s nejasnými záměry kterému se nedá ani dovolat a panika je na světě.

Dnes již unikátní snímky radešínské výsypky před sanací pocházejí z roku 1994. Naskenoval je jejich autor Petr Mička poté, co se mu je podařilo zachránit po velkém požáru kanceláře.
Obce v okolí se bojí radešínské skládky. Mohla by znovu kontaminovat vodu

Kdo hlídá, jestli fólie, do které je pod jílem zabalený ten sajrajt, nepraskla? Nebo aby fólii, nedej bože, neprorazil nějaký dobrák s bagrem během stavebních prací? Ví vůbec stavební úřad, že tu má stavby zakázat, když je to v územním plánu vedeno jako „plocha manipulační“?

Otázka se kupí na úřadech na otázku a odpovědi se scházejí pomalu jako ti přísloveční švábi na pivo. Orgány ochrany přírody by v tomto případě měly převzít aktivní roli. Minimálně by měl monitoring tohoto dědictví minulosti pokračovat, o varovných cedulích kolem sanované skládky nemluvě. Aspoň by ji díky nim minimálně nekoupil žádný developer s nejasnými plány.