Okolní obce považují sanovanou skládku v Radešíně u Chuderova za tikající bombu. Není se co divit. Za desítky let sem proudily stovky tun odpadu, které zamořily pitnou vodu. Ta se dodnes nedá pít a to od sanace v roce 1994 a poté po její reklamaci v roce 1997 uplynulo pomalu čtvrt století.

Klidu jim nepřidává ani prohlášení ministerstva životního prostředí a České inspekce téhož, že monitoring skládky skončil v roce 2007. Případně, že je o ní jen záznam v jednom registru, o kterém skoro nikdo neví, že existuje, a samotný záznam je zoufale stručný a neaktuální. To pak stačí, aby pozemek koupil developer s nejasnými záměry kterému se nedá ani dovolat a panika je na světě.

Kdo hlídá, jestli fólie, do které je pod jílem zabalený ten sajrajt, nepraskla? Nebo aby fólii, nedej bože, neprorazil nějaký dobrák s bagrem během stavebních prací? Ví vůbec stavební úřad, že tu má stavby zakázat, když je to v územním plánu vedeno jako „plocha manipulační“?

Otázka se kupí na úřadech na otázku a odpovědi se scházejí pomalu jako ti přísloveční švábi na pivo. Orgány ochrany přírody by v tomto případě měly převzít aktivní roli. Minimálně by měl monitoring tohoto dědictví minulosti pokračovat, o varovných cedulích kolem sanované skládky nemluvě. Aspoň by ji díky nim minimálně nekoupil žádný developer s nejasnými plány.