Je to totiž zhruba už deset let, co tu Saller group odkoupila pozemky u soudu, kde plánuje na velkých prolukách postavit obchodní centrum. Dodnes však nepanuje shoda na všech stranách, jak by ty obchody měly vlastně vypadat.

Ve chvíli, kdy představili zástupci firmy svůj plán, snesla se na ně kritika, že hodlají postavit obří psí boudu na asfaltovém parkovišti tam, kde stávaly činžovní domy. Druhá skupina lidí, ona tichá a praktická většina Střekováků, které bylo šumafuk, jak to vypadá, hlavně když nebudou muset pálit „benál“ po cestě na nákupy, vztekle skřípala zuby. Sledovala nejen, jak jejich naděje na dosažitelnější obchody umírá s každou schůzkou městského vedení a zástupců investora, i jak postupně zavírá jeden živnostník za druhým. Lékárny, potraviny, pizzerie a tak dále.

Uplynulo deset let, společnost si vyslechla drsné připomínky minulého vedení obvodu, projekt upravila a společně se zkušenými partnery z Lidlu má stále zájem na Střekově stavět. Argumentuje přitom, že by to mohlo tenhle městský obvod za řekou oživit a přinést sem služby, jež zde chybí. Nezapomínají zdůraznit, že vystavění bytů, které nikdo nechce, by je mohlo zruinovat.

Opět jedni volají po městských domech s obchůdky a činžácích, druzí projekt vítají. Tentokrát ale ta mlčící praktická většina celkem správně argumentuje, že proluka má na jedné straně soud, na druhé železniční trať, frekventovanou silnici – výpadovku na Velké Březno, Setuzu a ZPA a že tam vlastně městský obvod končí a tedy nemá cenu mluvit o nějaké periferizaci, když v těchto místech ta periferie stejně už dávno je.

Neopomenou přitom zavzpomínat na Rezidenci Labe, plánovanou naproti soudu. Tu taky investor AZ Sanace opustil, jelikož hlad po bytech nepociťoval.

Ať už mají pravdu jedni nebo druzí, je fakt, že obchodní centrum tu chybí a Střekov nemá daleko k umření. Tentokrát by kvůli tomu důvody praktické měly dostat přednost před těmi estetickými. V každém případě by o stavbě měli v místním referendu rozhodnout výhradně Střekováci. Je to hlavně jejich obvod, ne estétů za řekou.