Když ho nechalo minulé městské vedení pod taktovkou UFO zrušit, hlavním argumentem přitom bylo splnění slibu, že po zvýšení daně z nemovitosti na minimálně pět stovek za třípokojový byt chce město svým obyvatelům ulevit. Je to stejný argument, který použil i někdejší primátor za ODS Jan Kubata. Ostatně, právě jeho strana daň z nemovitosti zvedla na pro mnohé nehoráznou výši a nechala před lety zrušit poplatek za popelnice poprvé. Vydrželo to také jen dva roky, 2009 a 2010. K dalším argumentům patřily nízké výnosy z výběru peněz za odpady. Desetimilionová agenda spojená s vybíráním poplatku. Vysoké, 110 milionové dluhy, které za nezaplacené odpady lidé městu dlužili. Navrch spojené s neefektivním a nákladným vymáháním, kdy do kasy přitekly s bídou dva miliony ročně a to ještě jen někdy. Spojíme-li to s 30 procenty poplatníků, kteří stejně za odpady zůstanou dlužní, máme výnos kolem dvaceti milionů korun, což ve srovnání s 46 předpokládanými miliony není ani polovina.

Hlasy „pro“ samozřejmě říkají, že peníze na ulici nenajdete, a když si vyprodukuji odpady, musím si za ně taky zaplatit.

Svoz komunálního odpadu. Ilustrační foto.
Odpad v Ústí asi zpoplatní. Obnovit nepopulární poplatek chtějí ANO a ODS

V současné situaci by ale zavedení poplatku za likvidaci odpadu bylo nemravné. Proč? Magistrát si totiž nechá platit úplně za všechno. I za věci, na které by ani neměl pomýšlet. Jako ukázkový příklad může posloužit právě daň z nemovitosti. Proč by měl někdo platit za to, že vlastní pozemek, dům, byt, nebo si ho koupí? Nemluvě o tom, že ne všichni musí tuto daň platit, jelikož ne každý vlastní nějakou nemovitost. Žádný div, že se vlastníci cítí jako perzekvovaná skupina obyvatel a daň považují za legalizovanou komunální zlodějnu.

Chce-li město svou pověst vylepšit, mělo by zrušit daň z nemovitosti, která je už z principu nespravedlivá. Potom by zavedení rozumného poplatku za odvoz odpadu, který by zohlednil ty, co jej poctivě třídí, bylo správné a žádoucí. Odpad totiž, na rozdíl od nemovitostí, máme nějaký všichni.