Ústecký kraj volil v prvním kole prezidentských voleb jasně Andreje Babiše. Předseda hnutí ANO zde dostal nejvíce procent ze všech krajů, lehce přes 47 procent. Na Lounsku a Mostecku by se dokonce stal prezidentem hned po prvním kole, protože tam získal 51 %. Tento výsledek se dal v jednom nejzaostalejších regionů republiky čekat.

Mě spíše překvapil neúspěch „stínového kandidáta“ na prezidenta Tomia Okamury. Jeho SPD má totiž v Ústeckém kraji výraznou podporu a dostala se dokonce na radnice v několika okresních městech (Ústí, Děčín…), jenže Jaroslav Bašta zde vůbec neuspěl. Získal tu dokonce o chlup méně procentních hlasů než v celé republice.

Prezidentský kandidát a postupující do druhého kola Andrej Babiš v Ústeckém kraji volby ovládl. Ilustrační foto
V Ústeckém kraji vyhrál Babiš. Hejtmanovi vadí, koho podpořil premiér

Andrej Babiš tak možná na severu vyluxoval právě voliče SPD. ANO se snaží svou rétorikou cílit právě na nespokojené občany se současnou vládou a přebírá po SPD témata. Například pohled na válku na Ukrajině – „my jsme proti válce a chceme dojednat mír“.

Aby se tak sbližování ANO a Okamurova hnutí ve vedení měst nestalo SPD osudným. Vzpomeňme si, jak Babiš spolkl na severu ČSSD.

K severu patří i Liberecký kraj a tam volby dopadly téměř zrcadlově jako v celé republice. O bílý fous generála zde vyhrál Petr Pavel nad Adrejem Babišem. Opět se ukázalo, že kraj pod Ještědem je více pravicový a například na Semilsku Babiš propadl. Získal tam necelých 28 %.