Když vás, či vaši paní plácne cizí muž přes pozadí, většinou nad tou drzostí zrudnete zlostí. Poté následuje další plesknutí, tentokráte po papule onoho drzouna. Tak to má být, na hrubý pytel, hrubá záplata. Když ovšem totéž udělá nedospělý pubescent, žasnete nad tou drzostí a přemýšlíte, jestli to náhodou není sen.

Něco podobného zažila čtenářka Ústeckého deníku od výrostka z partičky, která se poflakuje po obchodním centru Forum a případně v celém centru Ústí. Napadá jiné teenagery pod chabými záminkami a leckdy to končí bitkou ve stylu jeden za všechny, všichni na jednoho. Podobných případů od začátku roku eviduje policie už kolem deseti.

Je samozřejmě v pořádku, že rvačky mezi dětmi nebere na lehkou váhu. Nikdo nechce, aby si gangy zanedbaných, nevychovaných a znuděných dětí dělaly, co je napadne. Přesto by bylo mnohem lepší, kdyby se něco takového nestávalo. Drtivá většina dětí je slušných a představa pasťáku je děsí. Jenže většina dospělých vychovává děti liberálněji než před lety. Sice to neznamená, že se je nesnaží vést k hodnotám, ale někdy uprostřed existenčních starostí prostě na důslednější výchovu nemají čas a kolikrát si to ani neuvědomí dřív, dokud není pozdě.

close Janni Vorlíček info Zdroj: Deník/Karel Pech zoom_in Tak se stane, že děti dnes znají svá práva lépe, než jejich rodiče a pedagogové. Nedochází jim, že na prvním místě jsou povinnosti a teprve potom si mohou cokoliv nárokovat. Kladou mezi jednotlivá práva rovnítko a nerozlišují, na které mají skutečně nárok a na které ne. Zároveň si uvědomují, že se jim ve skutečnosti, kromě určitého potrestání za vážné zločiny, nic nemůže stát.

Ale není to vina jenom dětí, ale také rodičů, kteří je rozmazlují. Prostředí, v němž žijí. Škol, v nichž jim nedokáží vysvětlit, že povinnosti existují. Státu, jenž nenastavil pořádný systém výchovy. Koneckonců i obchodního centra, jelikož nedohlédlo, aby bezpečnostní agentura vybrala jiného strážného, než takového, co prostě nechce mít s nikým problémy. Dokud se toto nezmění, budou takové partičky výrostků obtěžovat a napadat ostatní děti v okolí Mírového náměstí.