Historie většinou lidi moc nebaví. Vlastně jen tehdy, když je podaná zábavně, jsou ochotni naslouchat. Proto hodně potěší, když se zábavnou formou můžeme dozvědět něco o lidech, kteří žili v našem městě.

Proto vzniklo v podchodu na Předmostí osmdesátimetrové nástěnné leporelo o osudech jednoho z Wintonových dětí - Ruth Hálové, ústecké lékařce a mikrobioložce.

Z přípravy nástěnné malby.
FOTO,VIDEO: Příběh jednoho z Wintonových dětí zkrášlí podchod na Předmostí

Malba vznikla jako součást oceňovaného projektu Neznámí hrdinové v Ústí nad Labem. Už před svým dokončením vyvolávala především kladné reakce kolemjdoucích, z nichž někteří vyjadřovali obavy, že by nové obrazy mohli poničit vandalové a sprejeři. Autorkou projektu je Michaela Valášková, malby vytvořily mladé umělkyně Magdaléna Gurská a Adéla Bierbaumer.

Když se rozhlédneme po Ústí, takových nechutných ploch a ohavných podchodů máme ve městě spoustu. Možná by nebylo od věci, kdyby magistrát vytvořil podobný projekt. Oslovil mladé umělce a domluvil se s vlastníky ploch a stěn ve veřejném prostoru, použil samozřejmě i své a dal nám všem dárek v podobě dalších takových příběhů. Máme jich spoustu. Židů, disidentů, bojovníků proti nacismu, umělců a divadelních souborů.

Určitě by to mělo smysl a aspoň bychom se nemuseli dívat na šedivé, posprejované, oprýskané a leckdy páchnoucí a pomočené stěny i podchody.