Předzahrádky u restaurací nejsou veřejnou lavičkou. Patří restauraci, která si plochu chodníku pronajímá. Na to zapomínala celkem pravidelně skupinka Ústečanů, která každou chvíli obsadila předzahrádku španělské restaurace v Hrnčířské ulici.

Jeden, možná dva si objednají jedno pivo, zbytek kolem nich postává, hlučí a všichni společně se krmí levným kebabem z okýnka odnaproti.

Až to jeden z provozovatelů restaurace nevydržel. V sobotu večer skupince ze stolu sebral fastfoodové speciality s poloprázdnými PETkami a vyhodil je do popelnice. Přidal důrazné připomenutí, že podobné chování možná patří do parku, ale ne do restaurace. Načež se strhla pranice, kterou rozehnaly až osádky deseti policejních aut.

Demonstrace v Ústí nad Labem
FOTOGALERIE: Centrum Ústí zažilo pořádnou bitku i romskou demonstraci

Bitku někdo natočil mobilem a poslal na sociální síť Facebook, kde se strhl povyk, jehož leitmotivem je obviňování personálu restaurace z rasismu, jelikož ona nevítaná skupinka byla romského původu.

Restauratéři jsou obchodníci, zajímá je naditá peněženka. Barva kůže jim bývá ukradená. U dobrého zákazníka a štamgasta dovedou leckdy přimhouřit obě oči. V tomto případě by ovšem museli mít oči zavřené a ještě být slepci. Prostě a jednoduše, hostem restaurace se člověk stane ve chvíli, kdy si objedná z nápojového, či jídelního lístku. Do té doby je pouhým návštěvníkem, na jehož chování záleží, jak k němu bude obsluha přistupovat.

V tomto případě bylo hodně za čarou.