Vyvěsit vlajku, označit místnost číslem okrsku, roztřídit obálky a připravit volební lístky pro ty, kteří si je nepřinesou z domova už připravené. Hromada papírů, lepení, počítání.

Když se přesně o hodinu později začnou do místnosti hrnout první nedočkaví voliči, všechna práce zdaleka ještě není hotová. Počáteční chaos však záhy vymizí. Kdyby jen členové volební komise tušili, že tenhle první páteční příliv voličů bude zároveň tím největším. Možná by si těch pár odvážlivců více užili.

Čekání na Godota připomíná tohle čekání na českého voliče. Volby jako absurdní drama, jehož režiséři s napětím čekají, zda se peníze utracené za kampaň budou mít šanci vrátit. Nakonec ale nejvíce zklamali právě herci, nebo ještě lépe ti, kteří se jimi odmítli stát. Členům komise nezbývá než hypnotizovat ručičky hodin a kroutit hlavou při pohledu do sáhodlouhých seznamů, z nichž si mohli odškrtnout jen několik pár jmen.

Uzavírají se sázky, vymýšlejí důvody, co je pro českého (ne)voliče v jaký moment dne důležitější, proč se zase neobjevil. Osm komisařů sedí zadumaně za stoly, pět z nich myslí na čerstvé jitrnice, co nabízí v sousední večerce.

Ztuhlé členy volební komise probírá z transu až další z voličů. Do svých rolí se rozhodli ponořit ještě víc. Vysvětlují, do které obálky patří hlasy potencionálním senátorům, kam s těmi do kraje. Snaží se.

Přesto, jak se ukáže následně při počítání neplatných hlasů z důvodu zaměněných obálek, tady mediální masáž ani rady těsně před odejitím za plentu příliš nezaúčinkovaly. Hlasy pro senátory v šedé, nebo ještě hůře v modré obálce donesené z domova opatřené jménem voliče, hlasy pro strany do zastupitelstev ve žluté. Končí v obálce nadepsané neplatné.

Nejen počet neplatných hlasů má svou výpovědní hodnotu o českém voliči. Množství těch platných dává najevo jasné antipatie vůči režisérům. Možná mohl každý z těch výsledných barevných sloupců vyhlížet z ještě trochu jiné výšky, kdyby nakonec nebylo více kritiků.

Tohle představení nebylo nic moc. Těžko říct, zda se producentům tolik očekávaného debutu v podobě voleb prezidentských bude chtít taktéž zvolat: „Češi, kde jste?"