Začal se věnovat partnerským a milostným vztahům a knížky vydával co rok, i mí známí jeho knížky kupovali svým ženám k Vánocům. I já to tak dělal, Mafii v Praze (2011) už jsem ale nekoupil; zdálo se mi, že Viewegh pluje po vlně knih o Mrázkovi a Krejčířovi. Knihu jsem si půjčil v knihovně. Po přečtení byla žena zklamaná; nic nového, co už by nevěděla z televize a novin, se nedozvěděla.

Včera mě v knihkupectví do očí „uhodil" další jeho titul Mráz přichází z Hradu. „Je li bestseller Mafie v Praze třaskavou knihou o politickém bahně, je Mráz výbušnou směsí schopnou podstatně rozsáhlejší exploze," čtu na záložce. Je o prezidentu Klausovi, premiérovi Nečasovi, arcibiskupovi Dukovi, Langrovi, Bártovi a dalších podobných, nechybí prezidentovi muži Jakl a Hájek. Líčí děj kolem videonahrávky z tajného setkání Klause s Putinem i kolem deníku „prezidentova záhadně utonuvšího milence". „Jde o napínavou a zábavnou koláž, která je nebezpečně pravdivým obrazem současného Česka," stojí zde. Vedle té Vieweghovy knihy leží další „dynamitová nálož" kniha „Přisedněte si" od Davida Ratha. Obal tvrdí, že ji psal autor po nocích ve vazbě a „motáky" přepsala jeho někdejší mluvčí.

Napadlo mě: „Kam až se to literát Michal Viewegh dostal?! Založil nový druh literatury, pro niž by seděl název „bulvární román" či „bulvární sci-fi". A možná dal základ pro nový druh soudních procesů. Obhájil by své právo na takový druh sci-fi? A dokázal by, že se nijak nedotkl důstojnosti a cti osob vystupujících v románu?

Arnošt Herman, spisovatel z Ústí a místopředseda Severočeského klubu spisovatelů