Po zimě to vždycky vypadá, že odpadkové koše z projektu někdo vygumoval a podél silnic všude řádili neposední divočáci. Když přijdete blíž, musíte se těm štětináčům hlasitě omluvit, plastové láhve totiž patří k výbavě žíznivých řidičů a použité pneumatiky tam pravděpodobně zapomněl spěchající podnikatel.

Miroslav Vlach.Zvykáme si na situaci, že naše chráníme, veřejné nikoho nezajímá. Trávník u bazénu má parametry golfového greenu, za plotem rostou kopřivy.

Dřív každá vesnice vyhlašovala před Velikonocemi jarní úklid, starosta šel příkladem. Dnes je to jiné. O úklid se přetahují firmy, v hospodách se nekouří, pivo podražilo, ruce ovládají spíš klávesnici než hoblík.

V tomto světle mě překvapila aktivita svádovských běžců, kteří na Facebooku zvali veřejnost k úklidu cyklostezky. Nedávno jsem kritizoval černou skládku na Střížáku, včera jsem tam potkal tátu s klukem, nesli ptačí budku do lesa. Moc mě potěšil odborný výklad mladého muže, který vysvětloval synovi, za jak dlouho se ve volné přírodě rozloží igelitový sáček. Kluk kroutil hlavou jako televizní divák po zhlédnutí oblíbeného seriálu Most!

Miroslav Vlach