VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyjádření Ústeckého kraje k článku o ryjické nemocnici

Ústí nad Labem - V reakci na pondělní rozhovor s ryjickou lékařkou Květou Blšťákovou zveřejňujeme v plném znění odpověď vedoucího odboru zdravotnictví Krajského úřadu Ústeckého kraje Petra Severy:

13.1.2015 1
SDÍLEJ:

Krajský úřad Ústeckého kraje.Foto: DENÍK/Martin Klimeš

Je zjevné, že paniku vyvolávají právě lékaři a personál nemocnice následné péče. Už v červnu byla na stránkách NNP zveřejněna výzva, která se zcela záměrně a jednoznačně lživě snažila přesvědčit veřejnost o tom, že dochází k zániku lůžkové a rehabilitační péče v této nemocnici.

Poté, co se k této výzvě vyjádřil i Ústecký kraj slovy 1. náměstka hejtmana, pana RSDr. Stanislava Rybáka, byla tehdejší výzva stažena, a vyjádření náměstka Rybáka nebylo proto nikdy zveřejněno.

Stejně tomu je tak i dnes ve vyjádření lékařky Květy Blšťákové. Rozhovor čtěte zde: Snažíme se zabránit šíření paniky mezi pacienty, říká lékařka z Ryjic

Zhoršení péče není přípustné

Podstata spočívá v tom, že Ústecký kraj má zájem na tom, aby stejní lékaři, sestry a další personál se dobře starali o všechny hospitalizované pacienty. Z pozice kraje se připravuje pouze právní změna, poskytovatele, pacientů ani zdravotnického personálu se toto nedotkne, ani kvality péče.

Péče má být nadále poskytována dobře, zhoršení péče není přípustné. Pakliže by k němu došlo, bylo by jistě přičteno selhání lidského faktoru současného zdravotního personálu.

Znamenají tedy slova lékařky Blšťákové výhrůžku o ztrátě kvality péče stávajících lékařů a sester, že po formálním spojení s Krajskou zdravotní, a.s. se přestanou starat o své pacienty? Pokud ne, není se čeho obávat a zdravotní péče bude nadále na dobré úrovni.

Slova o garanci kvality (zachování současné vysoké kvality zdravotní péče o naše nemocné seniory) platí ve všech směrech.

V Ryjicích chce kraj nadále poskytovat kvalitní následnou péči. Samotná realizace záměru má několik podmínek.

Jednou z nich je i zachování dostupnosti, rozsahu, struktury a kvality zdravotních služeb. Druhou zásadní podmínkou je plynulý přechod pracovněprávních vztahů (nikdo nepřijde o práci).

Ano, i při spojení NNP s Krajskou zdravotní, a.s. (obě jsou zřizovány nebo založeny Ústeckým krajem) bude nadále zachována následná lůžkové péče, léčebně rehabilitační péče, ošetřovatelská péče, paliativní péče tak, jak je uvedena v oprávnění k poskytování zdravotních služeb.

Na závěr několik faktických oprav: Lékařka Blšťáková lže, když tvrdí, že „Pro KZ zastupitelstvo schválilo pro rok 2015 z plánovaných 500 milionů o navýšení na 550 milionů korun."

Kdo byl na jednání Zastupitelstva kraje v prosinci a seznámil se se schváleným rozpočtem kraje na rok 2015, ví, že zastupitelstvo uvolnilo na zvýšení základního kapitálu Krajské zdravotní, a.s. částku 51 368 tis. Kč na nezbytně nutnou obnovu majetku společnosti.

Byl záměr přidat k této částce nulu a vyvolat polemiku o hospodaření kraje?

Vloni kraj přispěl 4,5 miliony

V souvislosti s tím je třeba upravit na správnou míru i tvrzení, že „Ryjická nemocnice dostane na rok 2015 příspěvek od kraje dva miliony korun a 1, 2 milionu vrátí kraji na odpisech za majetek kraje."

NNP Ryjice hospodaří s příspěvkem 2 mil. Kč. Jde o provozní příspěvek. Bez něho by nemocnice nedokázala naplnit investiční fond prostřednictvím odpisů. Investiční politika kraje je taková, že odpisy všech příspěvkových organizací (i škol, sociálních služeb) jsou oprávněně zdrojem investic realizovaných krajem.

Jen v loňském roce utratil kraj v Ryjicích 4,5 mil. Kč, což je více jak čtyřnásobně více než Ryjice odvádí z investičního fondu zpět. Podotýkáme, že odvádí pouze 1,024 mil. Kč, a navíc toto nijak nemůže ohrozit provozní hospodaření. Přitom obdrží vždy dotaci na drobné účelné investice. Jedná se tedy o záměrné zkreslování údajů?

Čtenář by si měl sám porovnat, zda lze srovnat dotaci 2 mil. Kč na 115 provozovaných lůžek v Ryjicích (17,4 tis. Kč na lůžko) a 51,368 mil. Kč na 3378 provozovaných lůžek Krajskou zdravotní (15,2 tis. Kč na lůžko). Kdo je na tom lépe?

Není snad panika vyvolávána z důvodu, že NNP ztratí svou autonomii a bude se muset podřídit záměrům kraje a Krajské zdravotní v péči o pacienty?

Co se týká akreditace Spojenou akreditační komisí, není třeba se v zásadě ztráty akreditace obávat, splní-li kraj při transformaci všechny podmínky, akreditace bude zachována.

A diskutabilní právní oponentura Asociace Českých a Moravských nemocnic. Není třeba jí vytýkat nic krom toho, že oponentura se zabývá odlišným případem a není možné ji použít v prostředí připravovaného záměru. Prostě je to právní názor na něco trochu jiného, než zde Ústecký kraj realizuje.

Ing. Petr Severa, vedoucí odboru zdravotnictví Krajského úřadu Ústeckého kraje

Autor: Redakce

13.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2475 - Zdravotní laboranti Zdravotní laborant. Požadované16 470 Kč

Zdravotní laboranti Zdravotní laborant. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16470 kč, mzda max. 29150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ústí nad Labem., Požadavky: střední nebo Vyšší zdravotnická škola, práce na PC, zdravotní způsobilost, spolehlivost, samostatnost, komunikativnost., Nabízíme: plný úvazek, smlouvu na dobu určitou s možným následným prodloužením, platové ohodnocení dle dosaženého vzdělání a praxe dle platných předpisů pro státní organizace,, 6 týdnů dovolené, stravenky, 2 sick days., Kontakt:e-mailem či poštou zaslat CV se zaměřením na odbornou praxi + kopii dokladů o dosaženém vzdělání.. Pracoviště: Zdravotní ústav se sídlem v ústí nad labem - 01 (sídlo), Moskevská, č.p. 1531, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Michaela Vondráková, +420 477 751 803,724 319 645.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník20 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečník - svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Textilní 1720/2, Ústí n. Labem., Požadujeme: vyučení, svářecí průkaz- Úřední zkouška svářeče dle EN 287 - 1 metoda 135., Nabízíme: mzdu 20 000 - 30 000,- Kč., příspěvek na stravování, možný nástup ihned., Hlásit se osobně na uvedené adrese.. Pracoviště: Acier s.r.o., Textilní, č.p. 1720, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Josef Madej, +420 603 733 290.

2475 - Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná zdravotní20 000 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná zdravotní sestra - zubní instrumentářka - dentální hygienistka. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Zeyerova č.p. 775/21, Střekov, Ústí nad Labem., Náplň práce: asistence zubnímu lékaři při zákrocích, příprava pracoviště, zajištění materálu v ordinaci a péče o svěřené vybavení., Požadujeme: vyšší odborné nebo středoškolské vzdělání, pečlivost, svědomitost, znalost AJ nebo NJ výhodou., Nabízíme: mladý kolektiv s přátelskou atmosférou, placené vzdělávací kurzy, možnost profesního rozvoje a specializace, odpovědnou práci v moderních ordinacích a s moderním vybavením, mzdu: 20 000 - 30 000 Kč dle zkušeností., Kontakt: telefonicky si sjednat osobní schůzku.. Pracoviště: Tomadental s.r.o., Zeyerova, č.p. 775, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Tomáš Kolovecký, +420 777 794 530.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik27 000 Kč

Technici projektanti, konstruktéři v ostatních průmyslových oborech Konstruktér. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Žukovova č.p. 1570/36, Střekov, Ústí nad Labem., Náplň práce: výroba nádrží a konstrukcí., Požadujeme: středoškolské, strojního zaměření, praxi na pozici min. 5 let, znalost práce na PC s programem AUTOCAD LT, dobrou znalost výkresové dokumentace, samostatnost, komunikační schopnosti . , Nabízíme: mzdu 27 000,-Kč,podnikové stravování., Kontakt: telefonicky od 07:00 do 15:00 si domluvit osobní schůzku.. Pracoviště: Sekos ústí nad labem, s.r.o., Žukovova, č.p. 1570, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Vlasta Kozáková, +420 475 351 140.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na snímku Jindřiška Šemberová(vlevo) a Fabiana Bytyqi.
7

FOTO: Sportovci z KSPG porazili tým boxera Konečného

Český dům se otevřel sportovcům i veřejnosti.
26

Česko má další zlato. Vysloužil si ho v Koreji olympijský dům

Kraj rozdělí 19 elektromobilů, dočká se ho i ústecký domov pro postižené

Ústí nad Labem - Auta na elektřinu dostanou například domovy seniorů.    

Ústecký dopravní podnik se modernizuje, plánuje i nové autobusy a trolejbusy

Ústí nad Labem - Časové kupony do ústecké MHD koupíte nově ve třech automatech.    

Jedna rolba vládne všem a po krk ve vodě v minus pěti: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 21. února 2018.

Hokejisté porazili USA a zahrají si na OH o medaili. Francouz vychytal nájezdy

/FOTOGALERIE, ANKETA/ Uf, to bylo drama! Čeští hokejisté postoupili do semifinále olympijského turnaje, když porazili tým USA 3:2 po samostatných nájezdech. Američané ale byli tuhé sousto, i když národní tým byl po většinu zápasu lepší. O finále se svěřenci trenéra Josefa Jandače utkají s Ruskem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT