V poslední době zažívá boom retro. Hlavně od té doby, co lidi pandemie přinutila trčet doma a z nudy sjíždět sociální sítě desetkrát častěji, než obvykle. Tedy to fotografické retro, facebook zaplavily snímky starého Ústí od dob císaře pána až do období přestavby v éře primátora Jana Kubaty.

Lidé víc než kdy jindy teskní po časech minulých, kdy dokonce i tráva byla zelenější, nebe modřejší a voda mokřejší. Prostě, v lidské přirozenosti je se slzou v oku vzpomínat na zlatý věk, ať už byl kdykoliv.

Tak šel čas Masarykovou ulicí v Ústí nad Labem
Ostuda Ústí? Vzniká studie a projekt úprav ploch kolem Masarykovy ulice

Máme sklon zapomínat na to zlé v minulosti, obzvlášť když současnost „bolí“ víc a víc a například zdevastované sídliště v Mojžíři, nebo plochy kolem paneláků na Masaryčce to bolení jen umocňují.

Je třeba ale mít na paměti, že minulost tak růžová rozhodně nebyla. Za komunistů jsme tady měli Stb, aušusové oblečení, fronty na toaletní papír, cenzuru i demolici celého zbytku historického jádra Ústí. Bolavou současnost nelze změnit pofňukáváním na facebooku, ale zájmem o dění kolem sebe a nadhledem právě nad tou minulostí, která se nám zdá lepší, než by kdy dnešek mohl být.