Letos probíhá žákovská výměna dánské 8i (třídy zaměřené na mezinárodní spolupráci) a českých tříd 9.A a 8.A, jejíž první část, návštěvu dánské výpravy v ČR, mají žáci ve věku 13 až 15 let za sebou.

Pro všechny byl připraven pestrý program. Školáci se tak podívali například do Prahy, nebo vyzbrojení školními iPady vyrazili ve smíšených skupinách na několikahodinový orientační závod po Ústí nad Labem uspořádaný ve stylu The Amazing Race Around the World. Zakusili i netradiční vyučování v angličtině, kdy rozvrh obsahoval hodiny první pomoci, anglického čtení, komunikace a matematiky. Všichni účastníci projektu žáci, jejich učitelé a rodiče se rozloučili na společné večeři pořádané v budově školy. Při ní byli vyhlášeni vítězové celotýdenní hry žákyně dánské 8i Krista Samuelsen a žák české 8.A Martin Wagner. Oba vítězové i jejich spolužáci se opět uvidí letos v červnu, tentokrát ve Fjerritslev, kde bude projekt pokračovat.

Projekt česko-dánské žákovské výměny „Let´s be more active" podporuje nejen vedení obou škol, ale hlavně samotní rodiče žáků. Podmínkou účasti na výměně je totiž ochota rodin ubytovat až 2 děti z partnerské školy a poskytnout jim zázemí.

„Člověk má trochu obavy převzít zodpovědnost za děti, které nemluví česky, ale nakonec jsme všechno zvládli bez problémů. Byli jsme s manželem na svou dceru moc pyšní, když jsme ji pozorovali, jak štěbetá se svou dánskou kamarádkou," říká Martina Dostálková, maminka Štěpánky z 8.A.

Dánští učitelé Tina Gyldenloeve Lyebalk a Morten Skjodt přivezli své svěřence do Čech vlakem. Absolvovali téměř 14-hodinovou cestu s několika přestupy, aniž by uvažovali o jiném druhu přepravy.

„Cestování pro školní skupiny je po celém Dánsku bezplatné. Hradíme tedy jízdné pouze v Německu a Čechách," popsala dánská učitelka.

To české školy na státní pomoc příliš spoléhat nemohou. Pomáhají jim rodiče, sponzoři a granty.

Mgr. Jakub Ševcovic, vedoucí projektu za českou stranu, k tomu říká: „Bylo by nám líto, kdyby tyto akce měly z finančních důvodů skončit. Zkušenosti ukazují, že děti, které se výměnného pobytu zúčastnily, a nejedná se pouze o výměnu s dánskou stranou, ale i polskou či německou, jsou daleko sebevědomější a samostatnější."

A dodává: „Pro mě jako učitele je obrovskou satisfakcí vidět, jak žáci konečně pochopí, proč se cizí jazyky vlastně učí, a proto stále hledáme cesty, jak podobné akce financovat."

Mgr. Lenka Gruberová