Do úvodu akce se sice vloudila malá chybička, když ústečtí žáci a učitelé čekali v jiném letištním terminálu, než měli, ale pak už šlo vše podle plánu. Pětidenní program byl opravdu nabitý a pestrý. Hned z letiště odjeli všichni do centra Prahy, kde si prohlédli významné památky a nakoupili suvenýry. V úterý si italské děti a pedagogové prohlédli školu a naše město. Den zpestřila fotografická soutěž, kdy žáci s iPADy v ruce zachycovali své zážitky z prohlídky známých míst Ústí.

Další den žáci jeli na výlet do Tisé a stihli ještě návštěvu lesní školy Pidi-Midi ve Vaňově. Ve čtvrtek se na půdě školy nejdříve uskutečnily tvořivé dílny (vaření, pletení náramků z gumiček apod.). Navečer za účasti rodičů českých žáků všichni společně povečeřeli a podívali se na krátké video. Naše a italské děti také prezentovaly v italštině, angličtině a češtině své zážitky z celého týdne. V pátek 3. října se s Italy rozloučily.

Žáci hostili italské školáky.

Akce se z italské strany účastnilo 17 žáků a 2 pedagogové, od nás pak stejný počet sedmáků a osmáků pod vedením učitelek Mgr. Martiny Dostálkové a Mgr. Kamily Křížové.

Výměnný projekt přinesl oběma stranám mnohá pozitiva. Žáci měli jedinečnou možnost poznat, jak důležitá je znalost cizích jazyků a schopnost jimi komunikovat. Dokázali si také, že se umějí postarat o nové kamarády (italské děti trávily část každého dne v českých rodinách). O dalších kladech se zmínil i Mario Bianco, jeden z italských učitelů: „Studenti mají příležitost poznat nové lidi, objevit novou kulturu, ochutnat neznámá jídla. Mně osobně například velmi chutnaly české knedlíky, maso a sladké pečivo."

V příštích letech by výměna žáků ZŠ Stříbrnická a Uggiate Trevano mohla pokračovat dál, protože zájem je určitě oboustranný.

Mgr. Martina Dostálková