Dokonce naráz mohou měřit dvě auta najednou. Nad vším bdí počítač. Při měření vážný systém může zjistit i to, že auto je naloženo více na jednu stranu, protože je větší zátěž na kola na jedné straně vozu.

Zázrak digitální techniky se saským policistům vešel do Mercedesu Sprinter a s vybavením váží 5,6 tun. Na hraničním přechodu Cínovec jej dnes poprvé představili a slavnostně uvedli do provozu.

Mluvčí severočeské policie Jarmila Hrubešová uvedla, že vůz bude sloužit i na české straně česko – německého příhraničí. Jindřich Neumann ze severočeské Dopravní policie uvedl, že během osmihodinové směny osádka vozidla zváží a kompletně prověří všechny náležitosti u 30 kamionů.

V případě, kdyby šlo pouze o akci zaměřenou na vážení automobilů, byl by počet kontrol samozřejmě vyšší. V rámci česko – německých hlídek bude toto speciální vozidlo vážit kamiony také na české straně.

Sice z legislativního hlediska nemá měřící soustava všechny náležitosti podle českých zákonů, ale pokud policisté zjistí, že kontrolovaný vůz je přetížen, policisté s kamionem odjedou na autorizovanou českou váhu, kde bude přetížení vozidla oficiálně potvrzeno.

Policisté na severu Čech mají k dispozici váhu, ale tu mohou použít jen v místech, kde je dostatek prostoru k manévrování kamionů. „Policisté potřebovali 30 metrů k popojíždění měřeného vozidla. U nových vah policisté pouze přiloží váhy před všechna kola kamionu, ten na váhy najede. K měření stačí, aby popojel jenom o několik desítek centimetrů,“ uvedla Hrubešová.