Meteorologové věštili na uplynulý víkend extrémní mrazy, kdy padnou dosavadní rekordy. Řidiči víkendové mrazy nepodceňovali. Vyjížděli jen v nutných případech, Proto ani přes ledový víkend policie neeviduje žádného mrtvého, pouze jednoho těžce zraněného, a od začátku měsíce počet lehce zraněných dosáhl v Ústeckém kraji jen 25 případů.

K půlnoci ve čtvrtek 9. února dopravní policie evidovala 11 lehce zraněných účastníků dopravních nehod. V Libereckém kraji dopravní policie eviduje při nehodách od začátku února 31 lehkých zranění. Ještě ve čtvrtek 9. února na Liberecku policie evidovala 19 lehkých zranění.

Jisté je, že oproti uplynulému čtvrtku v lehkých zraněních policie eviduje o mrazivém víkendu poměrně vysoký nárůst případů během tří dnů o 14 případů v Ústeckém a 12 případů v Libereckém kraji. Ale jenom jediné těžké zranění. Lehká zranění dokumentují, že řidiči byli opatrnější.

Rok 2011

Naopak v roce 2011 v Ústeckém kraji dopravní policie ke 12. únoru evidovala 2 mrtvé, 5 těžce zraněných a 41 lehce zraněných. Nepoměr ledového února letošního roku oproti víceméně všednímu únoru loňského roku je zcela zřetelný. Opatrná jízda a méně řidičů na silnicích znamená i méně těžkých následků nehod.

V Libereckém kraji loni od počátku měsíce do půlnoci 12. února evidovala dopravní policie 31 lehce zraněných. Absence mrtvých a těžce zraněných je vysvětlitelná opatrnější jízdou čili horšími povětrnostními podmínkami a větším množstvím sněhu.

Následky dopravních nehod letos jasně ukazují, že současné mrazy jsou proti běžnému průměru daleko vyšší a nutí lidi respektovat ještě ve větší míře takovou maličkost, jako že je zima. Řidiči jsou zvyklí se chovat v zimě podobně jako od jara do podzimu.

Jedinou změnu, kterou jsou řidiči ochotni respektovat, je používání zimních pneumatik.

Alkohol za volantem

Během února letos v Ústeckém kraji 17 nehod policie vyšetřovala jako způsobené pod vlivem alkoholu, loni to bylo za stejné období jenom ve 12 případech. Letos si přihnulo před nehodovou jízdou 10 řidičů a loni 9, čili jde v podstatě jenom o náhodu.

Letošní leden nebyl z hlediska dopravních nehod vůbec příznivý. Podle předběžné statistiky za leden v Ústeckém kraji zemřelo při dopravních nehodách sedm osob. Z toho jde o pět úmrtí chodců. Jedná se v podstatě o nešťastnou daň z neviditelnosti. V zimě jsou ztížené dohledové podmínky, které negativně ovlivňují reakce řidičů na hůře viditelné překážky v cestě. Dopravní policisté varují, že chodci oblečení ve tmavém oblečení ráno a večer jsou hůře rozeznatelní a zvyšují tím nebezpečí kolize vozidel s chodci.

V únoru letos dosud dopravní nehody nepředstavovaly závažný problém. Jedinou poněkud výjimečnou nehodou byla událost, která skončila úmyslným podpálením automobilu, jak vidíme na snímku dopravní policie.

Pavel Halla ze Správy železniční dopravní cesty k mrazivému víkendu uvedl, že na železnici byl na severu Čech naštěstí klid. Jedinou poněkud nezvyklou příhodou bylo v neděli od 20.50 hod. do 21.57 hod. pátrání na trati Droužkovice Březno u Chomutova po osobách v kolejišti. Akce se zúčastnila policie.