Osobní vlak Os 6826 jel bez problémů po druhé traťové koleji mezi stanicemi Bílina a odbočkou České Zlatníky. Náhle strojvůdce uviděl uprostřed koleje postavu muže. Zastavit tři vozy, vlak dlouhý 91 metrů, vážící přes dvě stě tun, během pár metrů, to bohužel nelze.

Muž z Bíliny (1950) byl sražen lokomotivou a na místě zemřel. Stalo se tak 20. února v 18.40 hod.

Špatná zpráva to byla i pro cestující, protože kolej, na které došlo ke tragické události, byla do vyšetření události dvě hodiny nesjízdná a vlak stál. Vedlejší kolej byla vyřazena z provozu hodinu.

„Kvůli vyšetřování tragédie byly odřeknuty osobní vlaky Os 6828/6831 Bílina Most a zpět, zpoždění měl 35 minut rychlík R 616, osobní vlak Os 6831 byl zpožděn o 49 minut a další Os 6826 o 132 minut,“ uvedl Petr Zimandl, vedoucí pracoviště v Ústí nad Labem odboru šetření mimořádných událostí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Prožívají velmi nepříjemné chvíle

„Některé střety s osobami jsou shodou nešťastných náhod, protože lidé neopatrně si zkracují cesty přes koleje. Nejhorší jsou sebevraždy. Takové události jsou velkou zátěží na psychiku strojvedoucích, kteří vidí člověka stojícího v kolejích před sebou.

Někteří sebevrazi stojí v kolejích se sklopenou hlavou a čekají na náraz, ale nejstrašnější jsou okamžiky, kdy sebevrah hledí do kabiny a tím i do očí strojvedoucího z přijíždějící lokomotivy,“ zdůraznil Zimandl.

Dodal, že většina lidí si nedokáže představit nápor na psychiku nejen strojvedoucích, ale také hasičů, policistů a vyšetřovatelů tragických událostí, když se setkávají opakovaně s tragicky zemřelými lidmi.

Zažili doslova osudný den

Bohužel dvacátý den měsíce února byl na mimořádné události na železnici v České republice bohatý.

Na trati mezi stanicemi Stéblová a Opatovice nad Labem došlo k usmrcení osoby spěšným vlakem Sp 1852, mezi Bubny a Dejvicemi rychlík R 1292 zastavil před osobou ležící v kolejišti. Na místě zasahovala záchranná služba a Policie ČR.

Mezi stanicemi Horusice Veselí nad Labem došlo ke střetnutí rychlíku R 652 s osobním autem na přejezdu. Na trati mezi stanicemi Prostřední Žleb Děčín východ byl odpoledne téměř na hodinu zastaven provoz, protože policie musela zasahovat kvůli nepovolané osobě na mostě.

V Táboru u rychlíku R 200 bleskově zasahovala záchranná služba kvůli ošetření cestujícího. Slovo bleskově je na místě, protože zpoždění rychlíku bylo jenom čtyři minuty. Kromě toho policie musela u jednoho rychlíku a jednoho osobního vlaku zasahovat proti cestujícím.