Skupinka deseti lidí zapaluje svíčky a pokládá květiny nedaleko křižovatky s odbočkami na Chlumec a Chabařovice. Ve středu večer u Úžína vyhasly dva mladé lidské životy. Do hloučku chodců tu vjel motorkář.

Lidé zrovna vystoupili na zastávce „v dolíku“ z autobusu a chystali se na noční směnu do průmyslové zóny. „Bylo po půl desáté. Neviděli jsme ho. Jen slyšeli. Pak přišel náraz, a bylo to. Víc si nepamatuji,“ líčil v šoku po nehodě jeden ze svědků.

Na dohled od stánku se zeleninou ve směru na Ústí svítí na vozovce oranžovou barvou značky v místech, kam dopadl motorkář. Síla nárazu zničila informační tabuli. Vyrvala sklo z helmy i tachometr z palubní desky jeho stroje.

Seběhlo se to prý tak rychle, že přesný scénář nehody ani její příčinu nelze podle policie zatím popsat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová potvrdila jen smrt 28letého motorkáře a chodce ve věku 23 let. „Další dva lidé utrpěli zranění. Policisté byli na místě několik hodin. Dorazili i policejní psychologové. Pomáhali těm, kdo nehodu viděli na vlastní oči, pracují i s rodinami obětí,“ uvedla Hyšplerová.

Na místě zasahovali ústečtí záchranáři. „Chodec utrpěl velmi vážná zranění. Na místě ho lidé laicky resuscitovali. Po příjezdu v tom pokračovali profesionální záchranáři. Přes veškerou snahu se ho nepodařilo oživit,“ popsal mluvčí záchranné služby Prokop Voleník.

Jeho smrti želí kromě rodiny i kamarádi z futsalového klubu, kde hrál v pozici obránce. „Byl to hodný kluk, co nezkazil žádnou legraci, velmi pracovitý. Na příštím zápase uctíme jeho památku,“ shodli se ti, kdo na něj přišli vzpomenout na místo, kde zahynul.

Navzdory několik desítek minut trvající resuscitaci nedokázali záchranáři pomoct ani těžce zraněnému řidiči. Poté, co spadl z motorky, ho totiž ještě přejel projíždějící automobil.

Lidé, kteří místo znají, mají o nebezpečnosti silnice a zastávky jasno. Třeba Lenka Baušteinová. „Už dávno tam měl být osvětlený přechod. Ráno tudy jezdíme do práce, a i když jsme v autě tři, tak jen jeden z nás si všiml, že na silnici jsou lidé,“ napsala na Facebook.

Souhlasil s ní mladý rocker z Chabařovic, člen kapely Tarantule, který vystupuje pod přezdívkou Ozzy Tlačbába. „Ve středu v noci bylo vidět modré světlo od sanitek až do Přestanova a kamiony i autobusy jezdily přes Chabařovice. Bylo mi jasné, že se určitě stalo něco na této křižovatce. Na tomto místě jsou neustále nějaké nehody, je tam špatné osvětlení. Několik let s tím nikdo nic nedělá. Lidi tam jezdí jako magoři a chodci často i dost riskují. Nerad tudy chodím,“ napsal.

Přidal se také František Janačík z Teplic, který tudy denně jezdí do práce v Ústí nad Labem. "Z těch vedlejších silnic tam vjíždějí kaskadéři s náklaďáčkama z přilehlých fabrik. Nekoukají, jestli někdo jede po hlavní, kde je povolená devadesátka a ruku na srdce, kolikrát mají řidiči na tachometru i víc…A lidi co tam chtějí přejít, to je fakt ne o tom, jestli někdy, ale kdy se jim něco stane. Tragedie to je hrozná a snad už tam ŘSD dá alespoň zebru a světla," navrhl Janačík.

Možnost vybudování přechodu pro chodce by podle ústeckého specialisty BESIPu Jana Pechouta měl správce této komunikace zvážit. „Ona teoreticky splňuje všechny normy, ale je to takové prokleté místo. Řidič má nadhled, vidí daleko, láká ho to jet tím sešupem rychle, najednou ho překvapí překážka a nestihne zabrzdit,“ popsal Pechout.

Nehody, které se na této silnici I. třídy ve správě Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) staly, mu dávají za pravdu. Loni v říjnu zde smetl mercedes 55letého muže. V únoru po srážce u čerpací stanice skončil 65letý senior na umělé ventilaci. V červenci se tu srazila čtyři auta. Minulou sobotu se při nehodě dvou aut zranili čtyři lidé a silnice byla více než dvě hodiny uzavřená.

Šéf krajského odboru dopravy Jindřich Franěk potvrdil, že o problematičnosti tohoto místa „v dolíku“ vědí. V pátek mají s ŘSD jednání. „Budeme se ptát, zda zpracovali nějaká opatření, jak nám slíbili,“ dodal Franěk.