Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Strhnout! Statik rozhodl o osudu domu v Předlicích

Předlice - Dům, který stojí jen několik metrů od mateřské školky, v noci na sobotu vyhořel a poté se jeho část zřítila.

14.3.2017
SDÍLEJ:

Prověřování vyhořelého a zříceného domu v Předlicích.Foto: Deník/Karel Pech

Hasičská plošina zvedá skupinku specialistů nad střechu vyhořelého domu. Jeden z nich pečlivě fotografuje skrz arkýř a okna změť cihel a kusů zuhelnatělého dřeva uvnitř. Ruina sotva drží pohromadě. Několik výrazných prasklin okolo sesypaného zdiva dává na vědomí, že není radno se snažit dostat dovnitř.

Více o zřícení čtěte: V Předlicích se zřítil starý dům, hasiči těsně unikli před padajícími stěnami

Policisté, strážníci, hasiči a statik se v předlické Marxově ulici sešli v pondělí po jedné hodině odpoledne. Měli posoudit, zda dům, ve kterém v noci na sobotu vypukl požár, může zůstat stát, či ne.

HROZÍ ZŘÍCENÍ

Výsledek je podle ústeckého policejního ředitele Vladimíra Danyluka jasný. „Vyloučili jsme, že by se pod sutinami ještě někdo nacházel. Statik jednoznačně zkonstatoval, že hrozí zřícení zbývajících částí domu, a proto doporučil v co nejkratší době jeho demolici," říká po šetření Danyluk.

Ze skupiny policistů a hasičů poté zaznívá, že ohniska požáru byla celkem tři. Statik Jaroslav Talacko přijíždí o něco později a jeho posouzení netrvá dlouho. „Dům poškodil požár a spodní voda nejen z vodoteče, ale i z kanalizace a vodovodního řadu," upřesňuje.

Mohlo by vás také zajímat: Chtějí mě zlikvidovat, bránila se bývalá starostka Neštěmic u soudu

Víc toho ale říct nechce. Dodává jen, že vyhořelý dům ohrožuje chodce na ulici i děti. Ty by si mohly se svými učitelkami hrát na přilehlé zahradě patřící ke zdejší nedaleké mateřince.

„Zakázali nám na zahradu vstup kvůli nebezpečí zhroucení. Je to do nebe volající, protože tady v Předlicích s dětmi není kam jít. Jak dlouho zákaz bude trvat, to by mne tedy zajímalo. Jinak tu nic není zničené. Jen sem napadal odpad, nebo ho sem naházeli místní," kritizuje Alena Bodrinová, ředitelka MŠ Marxova. Samotné školce ale prý nebezpečí nehrozí.

NĚKDO TO ZAPÁLIL?

Kolemjdoucí občas zkoušejí projít skrz policejní pásku. Ta vymezuje nebezpečný prostor, kam policie zakázala vstup. Žena v uniformě strážníka městské police je ovšem posílá okolo. Strážníci odtud ostatně jen tak neodejdou, určitě do doby, než ruina zmizí.

„Bohužel budeme muset to spáleniště s ruinou hlídat. Včetně přístupových cest, protože hrozí samovolné zřícení a nemůžeme dopustit, aby se někomu něco stalo," vysvětluje zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný.

Skupina vyšetřovatelů o pozornost nemá nouzi. Místní, hlavně Romové, se tudy snaží projít hlavně ze zvědavosti. Jsou ale jako příslovečné opičky, které si zakrývají oči, uši a tlamičky. Tedy slepí, hluší a němí. O kolující fámě, že dům shořel kvůli vysoké pojistce, mluvit nechtějí.

Čtěte také: Proč museli utratit žirafu? "Samec byl agresivní," říká ředitel ústecké zoo

Majitele domu Roberta Marečka z Ústí nebylo možné zastihnout vzhledem k tomu, že nemá veřejně dostupné telefonní číslo. Ústecký magistrát jej ale nekritizuje.

„Dům nepatřil mezi problémové, naopak ještě nedávno byl obýván. Stavební odbor ho monitoroval a jeho stavebně technický stav odpovídal stáří. Vlastník ho po vystěhování nájemníků vyklízel od nepořádku a zabezpečil," potvrzuje ústecká mluvčí Romana Macová.

Poněkud sdílnější než místní jsou pracovníci organizace Člověk v tísni. „Ten barák známe. Asi před půl rokem se odtud všichni odstěhovali a před dvěma měsíci majitel nechal zazdít okna, aby se do něj nikdo nedostal," dodává Hana Balážová.

Mohlo by vás zajímat: Hausenblas se má omluvit za slova o mafiánech a zaplatit 100 tisíc korun

Autor: Janni Vorlíček

14.3.2017
SDÍLEJ:
Proti Ortelu a „dělníkům“ se v Ústí postavili zády desítky lidí,

Proti Ortelu a „dělníkům“ se v Ústí postavili zády desítky lidí

Dechová zkouška na přítomnost alkoholu (ilustrační foto).

Cizinci se nerespektování zákonů nevyplatilo. Sedl opilý za volant

Ústí přidalo učitelům v ghettech. S žáky i rodiči mají peklo na zemi

Ústí nad Labem - Udržet pedagogy ve vyloučených lokalitách je skoro nemožné. Když letošní zvýšení platu pomůže, město jim přidá i příští rok.

FOTO: Malá Dubická oslavovala Petru Fiklíkovou

Dubice - Ředitelka hlásila vyprodáno, objednané sluníčko zaspalo, objevilo se nad nadšenými běžci až při vyhlášení, mlha komplikovala situaci běžcům i dokumentaristům.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

FOTO: Rodinný pětiboj opět podpořil handicapovanou Elišku

Ústí nad Labem - V rámci projektu 72 hodin  - dobrovolnické práce po celé ČR, se na Základní škole Anežky České uskutečnil Rodinný pětiboj pro Elišku, která trpí svalovou dystrofií.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení