Ublížení na zdraví z nedbalosti. Z tohoto trestného činu obviní policejní vyšetřovatel řidiče autobusu ústecké MHD. Právě on totiž podle policie zavinil květnovou srážku s kamionem na křižovatce pod Větruší. Hrozí mu až tři roky vězení.

Jak vysvětlila mluvčí krajské policie Veronika Hyšplerová, vyplývá to z kamerových záznamů, výpovědí cestujících a dalších svědků. „Řidič autobusu vjel do křižovatky na červenou. Do konce týdne policejní vyšetřovatel zahájí trestní stíhání,“ doplnila.

Na růžích řidič nebude mít ustláno ani v zaměstnání. Podle ředitele ústeckého dopravního podniku Libora Turka zasedne komise, která bude jeho přečin řešit. „Takový vážný přestupek by se našim řidičům stávat neměl. Jsou to profesionálové. Nicméně stále čekáme na vyrozumění policie,“ sdělil.

Podle informací Deníku řidič aktuálně po Ústí nad Labem cestující nevozí. Je totiž v dlouhodobé pracovní neschopnosti. Mluvčí dopravního podniku Jana Dvořáková upřesnila, že podnik jako zaměstnavatel kromě informací z policejního vyrozumění, například o případném zadržení řidičského průkazu a pozastavení platnosti profesního osvědčení řidiče, musí zároveň dbát na presumpci neviny řidiče. „Do té doby, než nabude právní moci rozsudek,“ vysvětlila mluvčí.

Křižovatka Pražská pod Větruší má svá specifika. Například řidiči, kteří tu odbočují vlevo do centra města, zde musí dát přednost autům, která jedou rovně ve směru na Prahu.

Specialista ústeckého BESIPu Jan Pechout proto označil křižovatku za zakletou. „Pro všechny tu svítí plný barevný signál. Není tu barevná šipka pro ty, kdo odbočují vlevo. Samozřejmě musejí dát přednost protijedoucím, ale plný signál je trochu mate. Nehod tu bývá docela dost,“ řekl Pechout.

Co vedlo ke srážce, lze podle něj docela dobře odvodit. Řidiči kamionu se rozsvítila zelená vyklizovací šipka v protilehlém rohu. Ta mu dává najevo, že autobus má červenou.

„Jenže autobusák ji z nějakého důvodu nerespektoval. Spousta řidičů jsou rutinéři, kteří podléhají klamu, že když tudy projedou desetkrát denně, nemůže se nic stát. O to smutnější, že to byl profík,“ dodal Pechout.