Ještě méně lidí zemřelo v Libereckém kraji, za celý rok jich bylo 19. Oproti roku 2015 je to pokles o 4.

„Je to především větší kázní účastníků silničního provozu, je to zcela jistě tím, že se u mnoha komunikací zlepšil jejich povrch, domalovalo se vodorovné dopravní značení. Věřím i tomu, že je to tím, že se po silnicích pohybují modernější vozidla s lepšími bezpečnostními prvky, a snad na to měla vliv i činnost dopravní policie," řekl vedoucí dopravní policie Ústeckého kraje Jiří Ušák.

NEBYLY VÁŽNÉ NEHODY

Statistiky podle něj částečně ovlivnilo i to, že v kraji nebylo loni tolik vážných nehod jako v předchozích letech. V letech 2014 a 2015 se především na Lounsku stalo několik havárií, kde byli dva a více mrtvých.

Ještě větší pokles následků nehod policie očekává v souvislosti s kompletním otevřením dálnice D8. Velmi rizikové byly v posledních letech obě objízdné trasy posledního úseku přes České středohoří, tedy silnice I/30 z Lovosic do Ústí nad Labem a I/8 z Lovosic do Teplic.

„Paradoxem loni bylo, že třeba na I/30 z Ústí nad Labem do Lovosic byla taková hustota provozu, že silnice byla bezpečná. Auta se posouvala padesátikilometrovou rychlostí, nárazník na nárazník bez možnosti předjíždění," připomněl Ušák.

Z dlouhodobé statistiky vyplývá, že na objízdných trasách D8 zemřelo průměrně sedm lidí ročně. Policie se podle Jiřího Ušáka domnívá, že zprovozněním celé D8 se provoz přesune na dálnici a počet obětí se právě o těchto sedm sníží.

ÚSTECKO JE NEJHORŠÍ

Nejvíc nehod, dohromady přes dva tisíce, se stalo v okrese Ústí nad Labem. Celorepublikově je na 4. nejhorším místě. Největší skok v nárůstu havárií přitom zaznamenalo Liberecko, kde řidiči loni způsobili o 206 nehod víc než rok předtím.

Nejbezpečnější jsou silnice na Litoměřicku, podle statistik tam zemřel jen jeden člověk. Naopak pozor by si lidé měli dávat na Lounsku a Liberecku. Loni v obou okresech při nehodách zemřelo devět lidí.

Zatímco počet těžce zraněných klesl v obou regionech na severu Čech, lehce zraněných lidí v Ústeckém kraji bylo o 71 víc než v roce 2015. V Libereckém kraji jich bylo naopak o 16 méně.