Vědci zaznamenali velkolepý objev v rozsáhlé faraonské nekropoli Sakkáře nacházející se jižně od Káhiry. Generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro starožitnosti Mostafa Waziri pro CNN uvedl, že týmy nalezly dvě obrovské mumifikační dílny spolu se dvěma hrobkami.

„Jedná se o místnosti používané pro lidi a zvířata. Jsou zde i lůžka, na kterých se těla omývala,“ řekl novinářům na tiskové konferenci v Gíze.

První dílna je obdélníková budova obsahující několik místností s kamennými lůžky o délce dva metry a šířce padesát centimetrů, které se podle egyptského deníku Al-Ahram používaly k mumifikaci zesnulých. Vědci objevili i nástroje, které starověcí Egypťané používali k pitvání těl a vyjmutí vnitřních orgánů, a také kanopické nádoby používané k jejich uchovávání.

V Sakkáře našli mumifikační díly a nové hrobky:

| Video: Youtube

Druhá dílna se nejspíš využívala pro mumifikaci zvířat. I zde se nacházely hliněné nádoby. Podle listu Al-Ahram se v této místnosti nacházelo pět kamenných lůžek odlišných od těch na balzamování lidí. „Podle prvních studií se předpokládá, že právě tato dílna sloužila k mumifikaci posvátných zvířat,“ uvedl Waziri. Dodal, že mumifikační dílny pocházejí ze 30. dynastie, tedy zhruba z období mezi 380 až 343 lety před naším letopočtem, a z ptolemaiovského období v letech 305 až 30 před naším letopočtem.

Podle Waziriho se archeologům podařilo nalézt také jednu z nejkrásnějších hrobek v nekropoli. Je pojmenovaná po veleknězi Ne Hesut Ba a pochází z období páté dynastie. Její stáří se odhaduje na 4400 let. Starověký nejvyšší kněz sloužil bohyni Maat představující spravedlnost a pravdu. Podle agentury Reuters vědci v hrobce nalezli hieroglyfy o pěstování, lovu a dalších každodenních činnostech.

Malby v druhé objevené hrobce, pojmenované po kádišském knězi Men Kheber Ra, už naopak měly výjevy zobrazující zesnulého v různých pozicích. Odborníci sdělili, že tento příbytek pro mrtvé je starý 3400 let.

Centrum cestovního ruchu

Již v lednu 2021 archeologové odhalili v Sakkáře množství starověkých pokladů, včetně rakví, pohřebišť a chrámu. Vykopávky zde tak nadále pokračují. „Ujišťuji vás, že archeologická lokalita ještě neodhalila všechna svá tajemství,“ prohlásil tamní ministr cestovního ruchu a starožitností Ahmed Issa.

Kromě historického významu je oblast pro Egypt důležitá i z hlediska ekonomiky země. Stanice CNN s odkazem na tiskovou konferenci napsala, že Issa prohlásil, že chrámový komplex má letos zvýšit cestovní ruch o 25 až 30 procent.