Ředitelem cyklistických závodů je zkušený Svatopluk Henke, který při organizaci dětské olympiády čerpal zpoznatků, které nabyl při Závodu míru juniorů.

Jak probíhal výběr tratí?

Udělat KO sprint to byla idea Zdeňka Kubce. Je to atraktivní závod, který cyklistiku zviditelní. Proto jsme se nakonec rozhodli, že vněm budeme rozdávat medaile. Pojede se na biku i silnici, záleží na závodníkovi a trenérovi, které kolo si vyberou. Trať závodu horských kol, která povede na Střižovickém vrchu, jsem vybíral sTomášem Adámkem.

Je to olympijská disciplína, takže vprogramu her nemohla chybět. Vplánu naopak nebyl silniční závod, ale velký fanoušek cyklistiky Zdeněk Kubec rozhodl, že bez toho to nejde. Závod jsme situovali do centra města, protože je to jedinečná událost, která se koná jednou za pár let. Je dobře, že se pojede centru. Při tom sobotním závodu bude Masarykova ulice zjedné třetiny uzavřena. Na dvě až tři hodiny bude dopravní výluka a provoz bude řídit policie.

Čerpáte při pořadatelství dětské olympiády ze zkušeností, které vám dala letitá organizace juniorského Závodu míru?

Na sto procent. Teď je to daleko jednodušší, protože závody připravuji skamarády, kteří mi pomáhají zajistit spoustu věcí. Já se starám o technickou stránku závodu. Museli jsme obíhat magistrát i policii a všude jsme měli dveře otevřené. Získat různá povolení tak bylo daleko snazší.

Včem má olympiáda mládeže největší přínos pro účastníky her?

Měla by je motivovat do dalších let. Závodníci navíc budou připraveni na to, co je může potkat za rok a tím je mezinárodní olympijský festival. Na něm startují závodníci od 13 do 17 let ze všech šestatřiceti zemí Evropy. Je to takový předzápas velké olympiády.

Kdybyste si měl obhájit cyklistiku jako sport číslo 1 – čím byste děti nalákal, aby propadli jízdě na kole?

Je to příjemné sportování. Do života vám cyklistika dá odolnost a cílevědomost. Sám sobě si dokážete, že něco dokážete, že někam patříte. Hlavně na horských kolech je to o překonávání sebe sama. Vpozdějším věku je jízda na kole dobrá kregeneraci sil, hlavně pro lidi, kteří pracují v kanceláři. Zlepšuje dýchací aparát a neopotřebovávají se klouby.

Projíždíte krásnou krajinou, takže se jedná i poznávací stránku. Je to sport, kterému se můžete věnovat od tří let až do smrti. Cyklistika nabízí spoustu vyžití a i když nedosáhnete na vrchol, můžete to dělat spoustu let.

 

Kde se pojede

KO sprint: Úsek na Mírovém náměstí je dlouhý 75 m spřírodní překážkou do výšky 30 cm, rovina, povrch štípané kostky.

Silniční závod: Pojede se na uzavřeném okruhu po ulicích centra Ústí - Masarykova, W. Churchila a Pařížská. Start a cíl je v ulici W. Churchila pod Domem dětí. Délka okruhu je 1,52 km (starší žáci 18 km, mladší 12 km, starší žákyně 12km, mladší 8 km).

MTB závod: Start a cíl závodu bude na konci Střížovické ulice. Délka ohruhu okolo Střižovického vrchu je 2 km a jede se 30 minut plus jedno kolo. Převýšení do 65 m. Trasu tvoří lesní louka, asfalt.