Jaký smysl mají Hry letní olympiády dětí a mládeže a kam až sahá jejich historie?
První olympiádu pro mládež jsme se rozhodli zorganizovat v roce 2003 v Pardubickém kraji. O dva roky později jsme ji uspořádali v Brně a nyní získal pořadatelství Her letní olympiády pro děti a mládež Ústecký kraj. Mezitím byly ještě dvě zimní, takže se nám daří dělat minimálně jednu akci ročně. Tou základní myšlenkou bylo motivovat a vychovávat mladé sportovce, ukázat jim tu správnou cestu. Myslím si, že na ně působí v tom dobrém slova smyslu, když je vtáhneme do olympijské symboliky a ukážeme jim smysl fair play. Tak jsme tomu dali určitý systém a tradici. Dnes se nám sjíždějí nejlepší sportovci z celé republiky a to bylo našim cílem.

Co přesně mladí sportovci díky olympiádě získají?
Kromě spousty zážitků a sportovních výkonů je bude motivovat to, že mají možnost setkat se s opravdovými osobnostmi českého sportu. Na našich akcích se mj. představili Pavel Nedvěd, Petr Čech a Dana Zátopková. Letos mají mladí sportovci možnost spatřit Kateřinu Neumannovou nebo Lukáše Bauera.
Jak těžko se pro podobné akce shání finanční podpora?
To je rozdílné dle pořadatelů. Ti sami si shánějí sponzory. Olympijský výbor jako takový přispívá fixní částkou, stejně jako Ministerstvo školství a tělovýchovy.

Plánuje olympijský výbor podporu dětí i do budoucna? Jaké další akce jsou v plánu?
Hry letní a zimní olympiády jsou každoroční záležitostí a já doufám, že se nám v tom podaří pokračovat i nadále. Mimo to ještě jednou za dva roky posíláme nejlepší sportovce na Evropský festival olympijské mládeže, ale to je ve starší kategorii, v kategorii dorostu. Jinak máme i další akce a soutěže, ale ty jsou spíše nahodilé. Podporovat děti ale rozhodně chceme a je to jedním z našich cílů.

Plánujete s využitím sportovních areálů v Ústeckém kraji v případě, že získáte pořadatelství Letních olympijských her?
Je předčasné o tom hovořit a plánovat to. Je to dlouhodobý proces a nevíme ani, jaké v té době budou nároky. O olympijské hry v České republice ale určitě budeme bojovat. V roce 2016 je to s menší nadějí na úspěch, nikomu to zatím nevyšlo napoprvé. Ale musíme si vybrat nováčkovskou daň a přihlásit se. Vypracujeme projekt a i když to třeba napoprvé nevyjde, alespoň budeme vědět, co všechno musíme zlepšit pro další roky a v čem se musíme zdokonalit. Navíc to bude skvělá reklama pro Českou republiku.