Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hostem online rozhovoru je Blanka Mouralová

Ústí nad Labem - Ve čtvrtek v Ústí začínají Dny české a německé kultury. Na co se můžete těšit? Ptejte se ředitelky obecně prospěšné společnosti Collegium Bohemicum, Blanky Mouralové, která bude ve středu 24. října od 10.00 hodin hostem online rozhovoru. Ptát se můžete také na novinky v Collegiu Bohemicu.

Hostem online rozhovoru je Blanka Mouralová

Blanka Mouralová, ředitelka obecně prospěšné společnosti Collegium Bohemicum.

Tento rozhovor byl ukončen dne 24.10.2012
DOTAZ: Dobrý den, pokud vím, Jarek Nohavica moc často nezpívá. Jak se Vám podařilo zařídit mu už druhý koncert? A na co se od něj můžeme těšit? Zazpívá třeba i německy? Díky
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
myslím, že Jarka Nohavicu baví vystoupit občas se svým písničkářským kolegou Frankem Viehwegem, který si sám Nohavicovy písničky objevil a napsal si k nim německé texty. Takže to byla zajímavá nabídka. Podle toho, co vím, bude Jarek Nohavica zpívat svůj repertoár česky, Frank Viehweg některé Nohavicovy písničky německy a pak i svůj vlastní repertoár. Na zítřek jsou ještě poslední listky v pokladě ústeckého divadla, jinak je možné zajet o den později na stejný koncert do Drážďan.
DOTAZ: Ty dny jsou dost rozsáhlé, programů je dost. Co z nich je vaše největší srdcovka, co byste doporučila. Když se tedy nepohrnu do Drážďan, když si vystačím s Ústím a okolím...
ODPOVĚĎ:Nejvíce akcí je v Ústí, další v Liberci, Teplicích, Děčíně, Řehlovicích a letos poprvé i v Mostě. Nenechte si ujít Děčínsko-ústecko-drážďanksý meeting - spojený koncert děčínského dívčího punk-rockového kvarteta Tabula rasa, Vysmátýho kouře z Ústí a drážďanské skupiny Die Ukrainiens, která užívá vlivy rusko-ukrajinského folkloru. Koná se 2. listopadu v Děčíně, druhou šanci máte 3. listopadu v Ústí. Jde nám často o to, aby se čeští a němečtí umělci vzájemně inspirovali přímo na podiu a publikum to s nimi mohlo zažít.
DOTAZ: Proč máme mít vlastně festival německé kultury v Čechách? A jak se česká kultura prezentuje v Německu, jestli vůbec?
ODPOVĚĎ:Festival Dny české a německé kultury vznikl původně právě jako prezentace české kultury v sousedním Sasku a je největší přehlídkou českého umění a kultury v zahraničí, která se koná pravidelně. Spousta akcí v rámci festivalu probíhá v Drážďanech, kde je na jednu stranu kulturní publikum, na druhou stranu velká konkurence. Hudební tělesa jako Collegium 1704, výstava o filmu Tři oříšky pro Popelku, loutkové divadlo nebo téma kubismu v české architektuře si ale dost diváků a posluchačů najdou.
Na druhou stranu hranice se festival začal rozšiřovat až se zahájením činnosti Collegia Bohemica v Ústí nad Labem a jejich kulturních manažerek před šesti lety.
DOTAZ: Vaše tisková mluvčí pro ÚD uvedla, že je koncert Jarka Nohavici vyprodaný, podle rezervačního systému divadla je ještě 76 volných míst a je možné je zarezervovat. Lze vstupenky ještě získat?
ODPOVĚĎ:Vstupenky získáte na pokladě Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem, podívejte se na jejich portál.
DOTAZ: Dobrý den, rad bych se zeptal paní Mouralové, v čem vidí hlavní přínos festivalu pro Ústecký kraj a do jaké míry se do organizování akce zapojují místní samosprávy. Děkuji
ODPOVĚĎ:Díky festivalu mohou lidé z Ústeckého kraje těžit z výhody příhraniční polohy a blízkosti k hlavní kulturní metropoli za českými hranicemi, Drážďanům. Festival určitě obohacuje kulturní nabídku, pomáhá klubům a dalším kulturním institucím sestavit na podzim kvalitní program i s finančním příspěvkem z prostředků festivalu. Umělcům z regionu nabízí lákavou možnost vystoupit v německém zahraničí. I proto město Ústí nad Labem festival podporuje.
DOTAZ: Má smysl chodit na neznámé německé filmy?
ODPOVĚĎ:Už od doby, kde se do běžné distribuce dostaly filmy jako Lola běží o život nebo Život těch druhých, jsme si jistě všimli, že německá filmová produkce se stala zajímavou, zpracovává věrohodně témata nedávné minulosti a aktuální témata týkající se mladých lidí, sociálních otázek nebo vztahu k mimoevropským kulturám. Je bohatší a větší a my nabízíme kvalitní výběr filmů, které ke škodě buď proběhly moc rychle nebo se vůbec nedostaly do mezinárodní distribuce. V rámci letošního festivalu vás zavedeme např. do Japonska, nebo se budeme věnovat tomu, jak lidé objevují své zcela nové schopnosti až v druhé části svého života.
DOTAZ: Plánujete i dny kultury s jinou tematikou? Třeba anglické, polské...
ODPOVĚĎ:Obecně prospěšná společnost Collegium Bohemicum se zabývá česko-německou a česko-rakouskou tematikou, okrajově je možné dělat trojstranné projekty např. i se zastoupením Polska, ale v zásadě chceme hlavně těžit z geografické a kulturní blízkosti k německojazyčným sousedům.
DOTAZ: Dobrý den, často slýchám nebo čtu o společnosti Collegium Bohemicum. Dodnes nevím, co si mám pod tím představit. Jaký je smysl vaší společnosti. Kde vás najdu, kdy vás mohu navštívit.
ODPOVĚĎ:Byly jsme založeni městem Ústí nad Labem, místní univerzitou, další vědeckou společností a nakonec i Ministerstvem kultury ČR proto, abychom naplnili projektový záměr, který umožnil rekonstrukci ústeckého muzea z evropským prostředků. Jde o realizaci stálé expozice o dějinách německy mluvících obyvatel českých zemí. Budujeme tedy společně s kolegy z městského muzea moderní muzejní instituci evropského formátu, která připomene podíl dřívějších obyvatel na kulturním a hospodářském vývoji naší země, objasní původ konfliktů a identifikuje období a témata, kterými se můžeme i dnes nechat inspirovat. Najdete nás v budově Musea v Ústí nad Labem. Prohlédnout si u nás můžete i výstavu první části trojrozměrných modelů budoucí trvalé expozice, tedy budoucí výstavu v malém i s výběrem exponátů.
DOTAZ: Paní Mouralová! Bolševici dost protestovali proti vzniku expozice Collegia v muzeu v Ústí a teď se ujímají vlády na kraji. Na rejích, vlastně. Nebojíte se toho trochu?
ODPOVĚĎ:Od začátku se snažíme přesvědčit všechny politické strany, že činnost Collegia Bohemica je nadstranická a hlavně pro strany ve vedení města a kraje je to nabídka, jak se spolupodílet na instituci propagující Ústí nad Labem na nejvyšší úrovni jak po celé ČR tak v zahraničí. Za Collegiem Bohemicem přijízdějí špičkoví lidé, kteří donedávna Ústím nad Labem vždy jen projížděli, je tématem nejvyšších politických rozhovorů, např. při návštěvě prezidenta SRN Gaucka v ČR nebo pro německou kancléřku Merkelovou. Velký zájem o výsledky naší činnosti má politická reprezentace v sousedním Sasku, napříč politickými stranami, která bude partnerem jakéhokoli vedení Ústeckého kraje. Takže naše snaha spolupracovat platí dál.
DOTAZ: Jak se jako ředitelka této organizace historicky vyrovnáváte s Benešovými dekrety, odsunem Němců a případně i vznikem republiky a způsobem, jakým potlačila provincii Deutchböhmen?
ODPOVĚĎ:Benešovy dekrety jsou pro nás muzejním exponátem, který bude vystaven v politické místnosti týkající se let 1933/38 - 1945/47. Celá tato místnost je rozdělena na tři osudy, jak byly společnosti násilně vnuceny po obsazení pohraničí a vzniku protektorátu: židovský osud, český osud a osud německojazyčného obyvatelstva. Všechny osudy včetně nuceného vysídlení jsou představovány vedle politických dokumentů na předmětech dokládající masivní vliv ideologie na soukromý život a osobní osudy lidí. K nucenému vysídlení nabídneme ve shodě s naším hodně pedagogickým přístupem k tématu možnost seznámit se se škálou interpetací od českých i německých autorit tak, aby měl každý návštěvník možnost se nad tím sám zamyslet.
DOTAZ: Říká se, že Češi jsou na rozdíl od mollových Moraváků spíš durový, a to taky především kvůli Němcům příbuzné nátuře, ke kterým tu máme blíž. Souhlasíte s tím?
ODPOVĚĎ:Mám čím dál tím více dokladů o tom, že jistá kulturní hranice běží shodně s geografickou hranicí mezi ČR a Saskem a např. německy mluvící obyvatelé severních Čech rádi dělali stejné vtipy na Sasy jako my děláme na Němce.
DOTAZ: Dobrý den, co je největším lákadlem vaší expozice?
ODPOVĚĎ:Odpověď na tuto otázku najdete na videu.
Děkuji za příjemný rozhovor, podporu a těším se na Vaši návstěvu. Držte nám palce!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení