„Věřím v budoucnost první ligy v Ústí. Dostal jsem i nabídku z jiného klubu a je pravda, že jsem uvažoval i o odchodu na Slovensko,“ řekl 23letý odchovanec ústeckého basketbalu Pištěcký.

Nejprve jak vypadá aktuálně spojení vás s BK Ústí? Předseda Kozler nám sdělil, že by jste měl mít podepsaný kontrakt.

Jsme v kontaktu, nabídku smlouvy jsem dostal a dohodli jsme se na podmínkách. Víceméně na kompromisu.

Když pomineme ty obecně známé finanční problémy klubu z druhé poloviny uplynulé sezony, které se přímo dotkly i vás hráčů – snižování platů, okleštění kádru atd. – tak podstatné v danou chvíli je, že klub podal přihlášku do nového ročníku první ligy. Což je asi pozitivní signál?

Situace byla samozřejmě velice nepříjemná, dotkla se nás všech zásadně. Od začátku kalendářního roku jsme žili a pracovali pod tlakem a v obrovské nejistotě, což se evidentně muselo projevit. I přes všechny uvedené problémy si myslím, že se za předvedené výkony, obzvlášť v závěru sezony, nemusíme stydět už i vzhledem k tomu, že jsme byli značně oslabeným týmem.

Důležité jsou pro budoucnost klubu finance. Bez patřičného množství se těžko dá sestavit kvalitní hráčský kádr, jenž by obstál v konkurenci prvoligových mančaftů…

Je nabíledni, že sportem hýbou především peníze a přízeň vlivných osob (zejména těch politicky vlivných). Je s podivem, že v jiných městech, třeba Liberec může sloužit jako příklad, je možné udržet na vynikající úrovni více druhů sportu, ale v Ústí nad Labem to z nepochopitelných důvodů nejde.

Máme sice vytouženou extraligu v hokeji (za což jsem pochopitelně jako Ústečák moc rád), ale volejbal, basketbal , fotbal, vodní polo a další, jsou na druhé koleji. Je přece obecně známo, že ústečtí volejbalisté a vodní polisté získali v nedaleké minulosti nespočet mistrovských titulů – a nyní? Město Ústí nad Labem už asi není tím slavným „městem sportu a prosperity“.

V nové sezoně se bude muset pravděpodobně BK obejít bez zkušeného rozehrávače Holešovského, který prohlásil, že v Ústí končí. Bude to velká ztráta?

Osobně se domnívám, že bez Tomáše Holešovského jako hráče a člověka s velkým Č se tým v momentální situaci neobejde. Všichni příznivci basketbalu v Ústí jistě vědí, že ačkoliv Dominik Feštr, Tomáš Eisner a Tomáš Holešovský nejsou rodilí Ústečáci, dali zdejšímu basketbalu celou basketbalovou kariéru a kus srdce. Nemůžu sice tušit, kdo na jeho post rozehrávače přijde, ale je nutné si uvědomit, že jde pro jakýkoliv tým o post klíčový. Chtěl bych věřit v to, že vedení se s Holešovským dohodne a Tomáš bude i nadále mým spoluhráčem.

S týmem se normálně připravujete? Pod taktovkou nového amerického kouče Jonese?

Bohužel jsem momentálně nezaměstnaný a musím se starat o živobytí jinak než sportem, jak bych si přál. Nemohu tudíž pravidelně trénovat jako dorostenci. Vím jen, že Slunečko, Žampach a Tomanec pravidelně trénují pod vedením Luthera Jonese. Jsem s nimi v kontaktu, trénují každý den tři hodiny.

Mužete se ohlédnout za vaší prozatimní basketbalovou kariérou?

Basket jsem začal hrát v deseti letech jako sport, který mě nejvíc zaujal. Do čtrnácti let to byla jen pouhá zábava a dobře strávený volný čas. Pak jsem se ale setkal s trenérem Vratislavem Stavělem, díky kterému jsme během dvou nebo tří sezón postoupili z kraje do dorostenecké extraligy. V šestnácti letech jsem se dostal do reprezentace kadetů, následně juniorů a mužů do dvaceti let. Mým dosavadním největším úspěchem je 8. místo z ME mužů do 20 let v Brně, kde jsme měli možnost startovat za pořádající zemi.