Vedení nejslavnějšího boxerského oddílu v Česku si to nechce nechal líbit a vrací úder.

Manažer Svatopluk Žáček se nestačí divit, kolik nepravd dokázalo z úst Fabera vypadnout. Svůj klub chce očistit.

„Je to snůška lží se záměrem pošpinit náš boxerský oddíl. Faber by si měl hlavně „zamést před vlastním prahem“ a ne bezostyšně lhát, špinit a pomlouvat,“ hartusil Žáček.

Faber si postěžoval, že musel do odvety s Prostějovem shazovat osm kilo během tří dnu, což se mu nepodařilo. „Lež, 54 kg měl v sobotu v Prostějově, kde však soupeř váhu nepostavil, týden před inkriminovaným utkání v Ústí. Jestliže měl tři dny před tímto utkáním 8 kg přes, tak „přibral“ po Prostějovu za čtyři dny 8 kg.? A to trénoval,“ žasl Žáček. „Že půjde v kategorii 54 kg věděl celý týden. To je chyba trenéra nebo boxera? Je zajímavé, že měl Franta dva dny před utkáním jen kilo přes „čtyřiapadesátku“. Ne, je to Frantův výmysl,“ zdůraznil manažer.

Když Faber nebyl schopný vejít se do váhy ještě odpoledne v den utkání, trenér Miroslav Vrba ho vyrazit z tréninku. „Vrba mě poslal do pr…,“ líčil Faber.

Už ve středu prý Vrba vyhodil z tréninku Antonína Lazoka (druhý hříšník, který kvůli porušení sportovní kázně dostal stejný trest jako Faber - pozn. aut.).

K tomu Žáček jen dodal: „Třiapadesátiletý trenér Vrba si dovolil „boxerským mistrům“ - Faber 26 let a Lazok 22 let - vynadat za to, že si neplní své tréninkové povinnosti.“

Jablkem sváru mezi Faberem a klubem je podle boxera to, že chtěl odejít domů do Českých Budějovic či Prostějova. Jenže klub za jeho přestup požadoval částku 150 tisíc korun. Přitom Faber poukazuje na domluvu, že když do Ústí přišel zadarmo, zadarmo jej může i opustit. „Ano, byla domluva mezi mnou a trenérem Budějovic Faberem starším, že Franta jde do Ústí zadarmo a pokud se bude vracet do Budějovic, tak to bude stejné. O třetím klubu nebyla řeč. 150 tisíc byla částka pro Prostějov. Nás vybavení a příprava Fabera během pěti let stála nemalé peníze a to, co do něj bylo vloženo, neodpracoval, jak tvrdí. V jeho případě byla návratnost prodělkem!“ spočítal funkcionář Žáček.

Faber tvrdí, že když projevil zájem opustit Ústí, stal se z něj obětní beránek. „Trenér mě nasazoval, jak se mu to hodilo. Pořád jsem slyšel: Uděláš to, budeš poslouchat,“ vyprávěl.

„Bohužel to tak bývá, že sportovci musí dělat to, co říká trenér a klub a musí v určitých případech i poslouchat,“ poznamenal lakonicky Žáček.

„Franta již zřejmě zapomněl, co pro něj klub a trenér Vrba udělali. Klub mu byl vždy nápomocen při řešení jeho sportovních i osobních problémů. A nebylo jich málo. Trenér Vrba byl vždy k mání když potřeboval „shodit“ přebytečná kila. Snášel jeho nářky anebo hysterické výjevy, které byly u Fabera se shazováním váhy spojené. To, co pro něj dělal, dělal nad rámec svých trenérských povinností,“ připomněl Žáček. „Na závěr použiji přísloví: Když chceš psa bíti, hůl si vždy najdeš.“

Klub versus boxer

Svatopluk Žáček: „Výroky Fabera jsou snůškou lží, Franta zřejmě zapomněl, co pro něj klub a trenér Vrba udělali. Měl by si zamést před svým prahem.“

František Faber: „Mstí se mi za to, že jsem chtěl Ústí opustit. Nechtějí mě zadarmo pustit do jiného klubu, tak mi pro jistotu zakázali boxovat.“