Místní ledovou arénu si na čtyři dny pronajmou nejlepší boxeři planety. Dámy a pánové, 39. ročník Velké ceny právě začíná!

Ne-li vůbec nejprestižnější turnaj v Evropě se po dvaceti letech stěhuje zpátky do kulis zimního stadionu a po dvouleté odmlce se do ústeckého ringu vrací Kubánci!

„Tentokrát žádný problém nenastal a Kuba se přihlásila mezi prvními státy. Jsme rádi, že jsme je sem dostali. V Evropě jsou jen na jeden turnaj, a tím dokázali, že Velkou cenu hodnotí vysoko,“ těší Svatopluka Žáčka.

Slova ředitele dokreslují samotní Kubánci. „Jedná se o prestižní událost a chceme zde obnovit tradici. Je to jediný turnaj v Evropě, kam jsme pravidelně jezdili,“ nechal se slyšet šéf delegace z ostrova svobody Jose Barrientos.

Kubánští „tanečníci“ se představí mezi šestnácti provazy v plné kráse. Do krajské metropole přicestoval desetičlenný olympijský tým. „Turnaj bereme jako olympijský test,“ zdůraznil Barrientos. Ve výpravě pro Peking jsou povětšinou mladí bijci ještě juniorského věku. Nejmladšímu boxerovi je 18 let, věkový průměr – 23 let – kazí třicátník a vicemistr světa z roku 2005 Lafita.

„V nominaci máme juniorské mistry světa a pět vítězů loňských Panamerických her, ale nikdo ještě nestartoval na olympiádě,“ upřesnil Barrientos. V Ústí tak máte šanci spatřit nastupující generaci kubánského boxu v čele se světovým šampionem v „šedesátce“ Ugasem.

Ozdobou Grand Prix budou vedle Kubánců Rusové, Kazaši či Mongolové. „Rusko neposlalo první tým, ale ať je to první druhý nebo třetí tým, stále je to záruka kvality stejně jako u Kubánců,“ zdůraznil organizátor akce Žáček. „I Kazaši jsou dobří, na olympiádách sbírají medaile. Mongolové dříve byli silní, ale hloupí, teď jsou po taktické stránce jinde a už vozí medaile z mistrovství světa.“

Obhajovat triumf bude Australan Brad Pitt a Slovák Didy, který v extralize hostuje za SKP Ústí. Českými želízky v ohni jsou Zdeněk Chládek (64 kg) a Vladimír Průša (do 91 kg). „Bude záležet na losu, ale chci věřit tomu, že největší šance mají oni dva. Ale nedělám si velké iluze, pokaždé jsou úspěchem dvě tři finálové účasti,“ má jasno Žáček.

Chládek loni zažil v sedmnácti letech premiéru na Velké ceně. A hned bral bronz. „Udělám maximum pro úspěch, cílem je finále,“ pronesl domácí boxer, kterého do boje povede ostřílený profesionál Lukáš Konečný. „Už nějakou dobu spolu trénují, mají podobné styly a Lukáš může mít na Zdeňka vliv. Doufám, že spolupráce s Lukášem začne od příští sezony naplno,“ přeje si Žáček, manažer SKP.

Grand Prix, která vrcholí v sobotu, proběhne ve stínu fotbalového Eura, ovšem kdo na box dorazí, o nic podstatného ze šampionátu nepřijde. Na obří kostce nad ringem totiž poběží šoty ze zápasů. I z toho středečního ČR – Portugalsko.

Program Grand Prix:
Středa: 16.00, vyřazovací boje. 18.00, slavnostní zahájení a pokračování vyřazovacích bojů
Čtvrtek: 16.00, čtvrtfinálové boje
Pátek: 16.00, I. semifinále, 19.00, II. semifinále
Sobota: 17.00, finále
- sestřihy vysílá ČT4 sport, finále poběží druhý den ze záznamu
- s Deníkem v ruce máte vstup na turnaj zadarmo

Olympionici z Kuby:
Ugas (mistr světa v roku 2005, 60 kg), Lafita (vicemitr světa 2005, 51 kg), Corea (juniorský mistr světa, 75 kg), ve výpravě je pět vítězů Panamerických her

Česká sestava:
54 kg: Hulief a Šerban, 57 kg: Dunka, 60 kg: Balog, 64 kg: Chládek, Svoboda, 69 kg: Bezvoda, 75 kg: Vodárek, do 91 kg: Průša, nad 91 kg: Šour