Tehdy se chomutovští hráči coby účastníci Mattoni NBL vzepjali k neuvěřitelnému výkonu a Ústečany ve své hale roznesli na kopytech (92:69).

„Kdo se směje naposledy, ten se směje nejlíp,“ říká se a Ústečané to moc dobře vědí. Jejich regionální rival se totiž ještě v témže roce z elitní soutěž pakoval.

V obou klubech, které si to dnes po dlouhých čtyřech a půl sezonách znovu rozdají jsou i čtyři pamětníci historické bitvy: Tomáš Holešovský, Vladimír Hejl (dříve Chomutov) a kouč Dominik Feštr na straně Ústí a Tomáš Eisner v dresu Chomutova.

Jim i jejich spoluhráčům zítra půjde o jediné. Navrátit svému klubu dřívější lesk a slávu! Věhlasné derby mezi BK Ústí a Chomutovem se zítra (18.00) už potřinácté v novodobé historii rozhoří v hale na Klíši.

„Víme, že to bude těžké, ale chceme vyhrát. V téhle soutěži se doma musí vyhrávat,“ má jasno kouč Ústí Dominik Feštr, který si podle svých slov na poslední derby moc dobře vzpomíná.

„Pamatuji si, že jsem byl hrajícím trenérem týmu a ten zápas se nám vůbec nepovedl. Na lavičce Chomutova tehdy stál trenér Děčína Pavel Budínský,“ vypráví Feštr a pokračuje. „Teď už je sice jiná doba a oba týmy jsou na tom jinak. Přesto určitá rivalita mezi kluby stále existuje a ze strany hráčů to asi bude vyhecovaný zápas,“ předpovídá trenér.

Ten bude v utkání nejspíše postrádat Hanzlíka. „Má angínu, uvidíme, jak na tom bude před zápasem,“ dodává.“

Jiráň: Asi rozhodne začátek

V dresu basketbalistů Ústí nastoupí proti svému bývalému chlebodárci z Chomutova několik ústeckých borců. Atmosféru blížícího se derby mezi nimi nasává i rozehrávač Aleš Jiráň.

Aleši, co říkáte na vstup Ústí do sezony. Tři výhry, jedna porážka…


Když s Chomutovem vyhrajeme, tak splníme cíl, který jsme si na úvodních pět duelů dali. Porážka ve Zlíně mrzí, ale prohrát o tři body po hektickém závěru s týmem, který patří mezi ty silnější se prostě stává.

Od začátku přípravy vám vždy soupeři na začátku utečou a vy potom skóre hodně těžko otáčíte. Jak jste na tom během téměř dvou volných týdnů zapracovali?

Dělalo se na tom a snad už to bude v pohodě. Tým je hodně složený z nových a mladých hráčů. V obraně to už šlape, útok ze začátku trochu tápe. Sehraní soupeři nám tak v úvodu utečou, ale mi se potom sladíme, fyzičku máme dobrou, takže to stačíme zlomit.

Po loňském angažmá v Děčíně můžete srovnávat kvalitu mezi Mattoni NBL a první ligou…

V první lize není tak obrovská konkurence hráčů. Třeba na nahrávce má každý tým z Mattonky už Američana a k tomu dvojku kvalitních Čechů. Týmy z Mattonky taky stačí hrát v jednom velkém tempu celý zápas a hráči mají v basketu hodně potřebné zkušenosti.

Jak vzpomínáte na své působení v Chomutově?

Byla to povedená sezona a půl před třemi lety. Hráče Chomutova znám, takže se na derby těším. V přípravě jsme sice vyhráli, ale oni nebyli kompletní. Výsledek je podle mého otevřený, ale asi rozhodne začátek zápasu, kdo si první vypracuje nějaký větší náskok. (kf)
BK Ústí n. Labem

Letos: 3 výhry / 1 prohra
Skóre: 329:271
Postavení v tabulce: 2. místo
Poslední zápas: na půdě Protonu Zlín prohráli 79:82
Klubové barvy: Žlutá, modrá
Největší hvězdy týmu: Holešovský Tomáš, Panáček David, Sucharda Věroslav.
Vzájemná bilance o roku 1998:
8 výher / 4 prohry

BK Chomutov

Letos: 3 výhry / 1 prohra
Skóre: 321:311
Postavení v tabulce: 4. místo
Poslední zápas: na půdě VŠB Ostrava vyhráli 84:74
Klubové barvy: Bílá, červená
Největší hvězdy týmu: Kubálek Pavel, Eisner Tomáš, Pomikálek Tomáš.
Vzájemná bilance od roku 1998:
4 výhry / 8 proher