Klubu Spolchemie Ústí se slavnou sérií deseti federálních a českých titulů v řadě z let 1992 – 2002 hrozí, že ten poslední z roku 2004 už bude posledním na dlouho. Tým totiž řeší možný sestup do druhé ligy.

Elitní prvoligové A mužstvo po sloučení s rezervním týmem sice v sobotu obhájilo loňskou třetí příčku, potenciál mělo ale větší. Nejvyšší soutěž pólistů navíc možná v Ústí končí, pro příští ročník Spolchemie zvažuje nastupovat až ve druhé lize. Navíc tým opouští také trenér Zdeněk Štefunda.

Co všechno předcházelo zisku bronzu a následně hned tak radikálnímu rozhodnutí? Dnes už bývalý trenér Ústí Štefunda to vidí jasně: „O víkendu se mnou odjelo k důležitým zápasům, které rozhodovaly o postupu do finále, jen sedm hráčů. Z toho byl Novotný po maturitním večírku a podle toho i vypadal, Mrázek měl zase před státnicemi. Jejich účasti si proto cením a o to víc mě mrzí absence zbytku týmu. Chápu, že dost kluků mělo pracovní povinnosti, ale abychom nebyli schopní dát dohromady sestavu, to už bylo moc. My měli dřív také maturity a práci a hráli jsme,“ rozkryl důvody svého odchodu i tří proher Zdeněk Štefunda.

„Pořád shánět a přemlouvat hráče mě už přestalo bavit, proto začínám od příští sezony dělat rozhodčího,“ dodal.

Přitom Spolchemii stačila k finálové účasti jediná výhra. Tu ale tým nezískal.

Podle pamětníka slavných dob Spolchemie a stále ještě jejího hráče Jana Černohorského je zatím vše předčasné. „Kluci si ještě musí sednout a rozhodnout, jestli se do bazénu budou chodit jenom koupat nebo hrát. Nikdo jiný to tady za ně neuhraje a po pádu do druhé ligy už bude hodně těžké se zpět do první i přes všeobecně slábnoucí soutěžní kvalitu probojovat,“ uvedl svůj názor zkušený pólista.

Klub má potíže další prvoligovou soutěž zajistit finančně i hráčsky.

„Tam se hraje systémem čtyř turnajů do roka, což jde zvládnout. Důvodem uvažování nad sestupem je i nechuť pólistů hrát. Zájemců o pólo je velmi málo a mládežnickou základnu nemá Ústí žádnou. Spolupráce s plaveckými kluby už není a cesta půjčování si hráče je k ničemu. Mladí a nadějní kluci co mají budoucnost můžou v Ústí trénovat a první ligu hrát za Plzeň, se kterou máme dobré vztahy a projevila o ně zájem. Novotný, Zíma, Žitka nebo gólman Rajchert a další šanci sportovně růst určitě mají,“ rozkryl plány Spolchemie odstupující trenér.

O jeho nástupci rozhodnuto není, hovoří se ale o některém ze zkušených hráčů.